Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cem ile Papandreu'ya ‘Yılın Devlet Adamı’ ödülü

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  MERKEZİ New York'ta bulunan Doğu-Batı Enstitüsü, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'yu ‘Yılın Devlet Adamı’ı seçti. Cem ile Papandreu, New York'ta yapılan bir törenle ödüllerine sahip oldular.

  Ödül töreni vesilesiyle New York'ta bulunan Cem ile Papandreu, 2 saat süren bir görüşme yaptılar ve Kıbrıs dahil iki ülkeyi ilgilendiren tüm sorunları gözden geçirdiler.

  İki bakanın önce başbaşa yaptıkları, daha sonra diğer yetkililerin atılımıyla sürdürdükleri Pierre Oteli'ndeki görüşmenin ardından Papandreu, Türk ve Yunanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘görüşmenin çok olumlu bir havada geçtiğini’ söyledi.

  Papandreu, ‘İsmail Cem’in, yabancı meslekdaşları arasında en fazla biraraya geldiği bakan arkadaşı' olduğunu ifade ederek, ‘kendilerinde, iki ülkeyi şimdiye kadar birbirinden ayrı tutan hususlara çözüm arama iradesi bulunduğunu’ vurguladı.

  Doğu-Batı Enstitüsü'nce düzenlenen ‘Güneydoğu Avrupa’nın Geleceği' konulu seminere katılarak birer konuşma yapan bakanlar, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ile birlikte üçlü bir toplantıya katıldılar.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı