Dünya Haberleri

  Cem: Bağdat Paktı peşinde değiliz

  Hürriyet Haber
  22.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem Kahire'de tüm Arap dünyasına ‘Bağdat paktı peşinde değiliz. İsrail'le ilişkiler stratejik ittifak olarak nitelendirilemez’ mesajı verdi. Cem - Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa ile görüşmesine, iki ülkenin Ortadoğu'da birlikte hareket etmelerinin sağlayacak mekanizmanın da ilk adımı atıldı.

  Cem-Musa görüşmesinin en önemli gündem maddesinin Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler oluşturdu. Musa, İsrail-Türkiye ilişkilerinin Arap kamuoyunda ‘‘Stratejik işbirliği ve ittifak’’ olarak algılandığını kaydederek, ‘İsrail'le ilişkiler ittifak değil diyorsunuz. O zaman bunu daha iyi anlatmalısınız’ dedi. Musa, gazetecilere yaptığı açıklamada da, Cem'in, İsrail-Türkiye ilişkilerinin ittifak olmadığı konusunda güvence verdiğini vurguladı.

  Cem ise, görüşmede, Türkiye'nin İsrail'le ilişkilerinin daha da gelişeceğini, fakat bunun asla ‘Araplara karşı ittifak olmadığının anlaşılması gerekir’ dedi.

  Türkiye, Ortadoğu'da yeni yılla birlikte başlattığı yeni açılım çerçevesinde, bölgenin güçlü ülkesi Mısır'ı karşısına almamak için, ortaya ‘‘İkili danışma mekanizması’’ projesini ortaya koydu. Buna göre, iki ülkenin dışişleri müsteşarları yılda iki kez, Dışişleri bakanları ise en az bir kere biraraya gelerek, gerek ikili, gerekse bölgesel sorunları ele alacaklar.

  Komşuluk Forumu

  Cem-Musa görüşmesinin ikinci önemli gündem maddesi ise, Türkiye'nin Irak'ın dünyaya yeniden kazandırılması için başlattığı ‘Komşuluk Forumu’ oldu. Mısır Dışişleri Bakanının en çok üzerinde durduğu konu ise, forum çerçevesinde, bölgenin kitle imha silahlarından arındırılması oldu. Musa, bu çerçevede İsrail'in de kitle imha silahlarının yokedilip edilmeyeceği sorusunu yöneltti. Cem ise, ‘‘Komşuluk Forumu’’ girişiminin uluslararası belgelere dayandırıldığını kaydederek, İsrail’i de kapsayacağını söyledi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı