Cem, aidat ödemek için Derviş'e başvurdu

Hürriyet Haber
27.12.2001 - 16:10 | Son Güncelleme:

Ekonomik krizden kurtulmaya çalışan Türkiye, nakit sıkıntısı yüzünden uluslararası kuruluşlara olan üyelikaidatlarına yatırmakta sıkıntı çekerken, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş`e mektup yazarak yardım istedi.

 Edinilen bilgiye göre, Türkiye, üyeliği ve söz hakkının korunması amacıyla gerekli üyelik aidatlarını ödeyemediği için, uluslararası kuruluş ve komisyonlardan atılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.  

Ankara`nın, Birleşmiş Milletler (BM) dahil, ``toplam 66 kuruluşa 20 trilyon lira civarındaki üyelik aidat borcunu ödeyemez hale geldiği`` belirtilirken, Dışişleri Bakanlığı, devletin zirvesine bu aidatların ödenmemesi halinde devlet imajının zedeleneceği ve tamiri mümkün olmayan sonuçların doğacağı konularında uyarıda bulundu.

674 DOLAR ÖDENEMEDİ

BM`ye olan 5.5 milyon dolarlık üyelik borcuyla borçlular listesinde başı çeken Türkiye`nin, borçlar dizisindeki geciklemelerdenbirini de Irak ile ilgili bir alt komisyon için 674 dolarlık borç oluşturdu. Ankara`nın, bu borçları 31 Aralık`a kadar ödemesi gerekiyor.  

Dışişleri Bakanı Cem, Pazartesi günü Devlet Bakanı Derviş`e mektupyazarak bu durumu kendisine iletti.

Cem mektubunda, Türkiye`nin bu borçlarını ödeyememesi halinde uluslararası kurum ve kuruluşlarda oy kullanma hakkını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısını yaptı. Türkiye`nin çok zordurumda kaldığını belirten Cem, bu çerçevede acilen ödenek çıkarılmasını istedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı