Gündem Haberleri

  Çeltik üreticisi kuraklık maduru

  A.A.
  21.07.2007 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde yaklaşık 20 bin dönüm araziye ekilen çeltikler, aşırı sıcak hava nedeniyle kurumaya başladı.

  Biga Ziraat Odası Başkanı Bekir Çaçan, kuraklık dolayısıyla, bölgedeki yer altı su kaynaklarının bile tükendiğini, çiftçiyi gerekli tedbirleri almaları konusunda zamanında uyardıklarını söyledi.

  Çaçan, çeltik komisyonunca alınan karar doğrultusunda, çeltik ekiminin yasaklandığı bölgelerde çeltik ekiminin yapılmadığını ancak, Karabiga ve Gümüşçay beldeleriyle Çınarköprü, Bahçeli, Hacıköy, Hoşoba, Çeşmealtı köylerinde ekilen çeltiklerin sıcak hava ve suların yetersiz olması nedeniyle, dane döneminde kurumaya başladığını belirtti.

  Çeltik eken çiftçilerin büyük bir bölümünün, çeltik tarlalarını kaderine bırakmak zorunda kaldığını ifade eden Çaçan, şöyle konuştu:
  “2006-2007 yılı kış sezonu, ilçemizde yağışsız geçti. Bahar ve yaz mevsiminin de kurak geçmesi ve aşırı sıcaklar nedeniyle, bu yıl çeltik ekimi zamanında Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğünce üreticilere gerekli uyarılar yapıldı. Bakacak Barajı sulama kanaletleri havzasında bulunan 19 köyde çeltik ekimi yasaklandı. Ancak diğer bölgelerde çiftçilerimiz kendi imkanları doğrultusunda çeltik ekimi yaptı. 20 bin dönüm araziye ekilen çeltikler, aşırı sıcak hava nedeniyle kurumaya başladı.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı