Gündem Haberleri

  Çelişkiler suikasttan beter

  Hürriyet Haber
  18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci-yazar Orhan Tokatlı'nın kitabında yer verdiği, ‘‘Özal suikast girişiminde kurşundan değil, cam kesiğiyle yaralandı’’ iddiasıyla olaydaki çelişkiler ortaya çıkmaya başladı.

  MERHUM Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, başbakanlığı döneminde yapılan suikast girişiminde kurşunla mı, yoksa kırılan bardakla mı yaralandığı tartışması açıklık kazanamadı.

  ANAP kurucusu ve Özal'ın yakın çalışma arkadaşı Mehmet Altınsoy'un ‘Ne kurşunu, camla yaralandı. Propaganda amacıyla öyle lanse edildi’ içeriğindeki sözlerinin, gazeteci Orhan Tokatlı'nın ‘Kırmızı Plakalar’ isimli kitabında yer alması üzerine başlayan tartışmadaki iddialar, çelişkiler yumağına dönüştü. Altınsoy'un sözleri, olayın diğer tanıkları Semra Özal, Erkal Zenger ve yaraya ilk müdahaleyi yapan Dr. Cengiz Aslan tarafından şiddetle yalanlandı. Ancak olaydaki soru işaretleri zihinleri karıştırdı.

  ÖZAL’IN Doktorunun tarifine uymuyor

  1 Dr. Aslan, önceki akşam atv'nin ana haber bülteninde, ısrarla yaranın kurşundan kaynaklandığını söyledi. Aslan, kurşunun giriş ve çıkış deliklerini de kendi eli üzerinde tarif etti. Ancak bu sırada, Özal'ın eli mendille sarıldıktan sonra konuşma yaparken çekilmiş film ekrana geldi. Filmde ise sarılı yerin, Dr. Aslan'ın tarif ettiği yer olmadığı görüldü.

  Mendil, daha çok başparmakta meydana gelmiş bir yarayı kapatacak şekilde sarılmıştı. Bu konunun anımsatılması üzerine Dr. Cengiz Aslan, o sırada çantasını almaya fırsat bulamadığını, mendiliyle bandaj yaptığını, kanı durdurmak için mendiliyle baskı oluşturduğunu’ söyledi. Fotoğrafları ve filmi inceleyen doktorlar, Dr. Aslan'ın tarif ettiği tür bir yaradaki kanamayı durdurmak için başparmağa baskı uygulanmayacağını belirttiler. Yine TRT'nin çektiği filmden büyütülen fotoğraflarda, yapılan bandajın, Dr. Aslan'ın tarif ettiği yaralanmaya uymadığı görüldü. Nitekim daha sonra Özal'ın askıya alınan kolunun fotoğrafları da incelendiğinde, sargının, bir başparmak yaralanması için yapıldığı görüldü.

  2 Daha sonra Dr. Aslan, çok gelişmiş tıbbi bandaj malzemeleri olduğunu, bunlarla yapılan bandajların belli olmayabileceğini söyledi. Dr. Aslan'ın bu sözleri, daha önceki, ‘Özal’ın, 5-6 metre kadar ileride kalan çantasını almasına izin vermeyip, yanında kalmasını istediği, bandajı mendille yapmak zorunda kaldığı' açıklamasıyla çelişti.

  3 Özal'ın kendi ifadesinde de yeraldığı şekilde, ateşlenen iki kurşundan birisinin başının üzerinden geçtiği, diğer kurşunun ise önündeki mikrofonu taşıyan metal boruya çarptıktan sonra sekerek, el ayasının başparmak ile işaret parmağı arasında kalan bölümüne girip çıktığı açıklandı.

  Olayda 7.65 mm. çapında küçük sınıf kurşun kullanıldığını, atışın da yaklaşık 25 metreden yapıldığını biliyoruz. Bu çapta bir kurşunun, o mesafeden yapılan atışta ilk çarpmada gücünü kaybetmesi, boru içinde gömülüp kalması, yani sekmemesi büyük olasılık. Eğer kurşun dik değil de dar ya da geniş açı çizerek gelseydi, sekme olasılığı çok daha fazla olacaktı.

  4 Kurşunun sektiğini kabul edelim. Dik açı ile metale çarpan kurşun deforme olur. Deforme olan bir kurşun, el ayası gibi zayıf bir noktaya, ‘delecek kadar’ güçle çarparsa, Dr. Aslan'ın açıkladığı gibi ayayı delip geçmez. Kasları parçalar, büyük hasar verir. Sargıdaki gibi başparmağa isabet ederse, kemiği kırar.

  5 Kimi tanıklar, Altınsoy'un iddiasını çürütmek için kürsüde bardak olmadığını ileri sürdü. Ancak film ve fotoğraflarda kürsüde bir sürahi olduğu açıkça görülüyor. Sürahinin yer aldığı kürsüde bir de bardak olması çok normal.

  Seken kurşun daha kötü yaralar

  Seken kurşun, daha büyük yara açar. Bunun birinci nedeni, kurşunun, patlamanın ve namludaki yiv-setin kendisine kazandırdığı kararlı hareketi sekme ile kaybetmesidir. Sekme ile avare denilebilecek dönüşler yapmaya başlayan kurşun, çok daha büyük yara açar. Düzgün bir izle delip geçmez, parçalayarak geçer. İkinci neden ise seken kurşunun deforme olmasıdır. Düzgün ve delici şeklini kaybeden kurşun, bu haliyle daha büyük yara açar, el ayası gibi vücut bölümlerini parçalar.

  Yalnızca parmak sarılı

  Özal'a yapılan bandajın daha çok başparmağı sardığı açıkça görülüyor. Bu da başparmak veya parmak kökünde meydana gelen bir kesik olduğu izlenimi yaratıyor. Oysa doktoru, kurşunun başparmak ile işaret parmağı arasında kalan bölümünü, avuç içi tarafından delip geçtiğini söylemişti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı