Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çelik'i vuran Subaşı: Dalga geçmesine dayanamadım

  Hüseyin TÜCCAR- Emre KOŞAK/BURSA, (DHA)
  06 Şubat 2006 - 17:04Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 17:22

  Bursa'da Nilüfer İlçe Teşkilatı'nın kongresine katılan AKP Grup Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Faruk Çelik'e yakın mesafeden ateş edip baldırından yaralayan İrfan Subaşı'nın sorgusu tamamlandı. İfadesinde, İmar Bankası'na para kaptırmasından çok etkilendiğini söyleyen Subaşı, “Kahvede arkadaşlarım bana, ‘Uzancık paran varsa bize de ver’ diyorlardı. Bu çok zoruma gidiyordu. Kendimi savunamıyordum. Kazıklanmak zoruma gidiyor, 5 YTL kaybetsem canıma da kıyarım” dedi.

  AKP Bursa Milletvekili Faruk Çelik, dün saat 13.30'da, AKP Nilüfer İlçe Teşkilatı'nın kongresini izlemek üzere ağabeyi Osman Çelik'le birlikte Nilüfer Düğün Salonu önüne geldi. TBMM 016 plakalı resmi makam otomobilinden inip 20 metre ilerdeki salonun kapısına doğru yürürken, koşarak yaklaşan 67 yaşındaki İrfan Subaşı'nın silahlı saldırısına uğradı.

  Kentin en merkezi yerinde yankılanan silah seslerine, Milletvekili Çelik'in ‘Vuruldum’ çığlıkları karıştı. Sol baldırına isabet eden kurşunla kanlar içinde kalan Faruk Çelik, canını kurtarmak için kongre salonuna doğru koşarken, kongre için çevrede önlem alan Çevik Kuvvet polisleri silah sesleri üzerine harekete geçerek saldırgan İrfan Subaşı'nı etkisiz hale getirip, elindeki 7.65 mm çapındaki silahı aldı. Ağabey Osman Çelik ise milletvekili kardeşinin gözleri önünde vurulmasıyla sinir krizleri geçirdi. Milletvekili Faruk Çelik, olay yerinden Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak'ın makam otomobiliyle hemen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü.

  Doktorlar, Çelik'e isabet eden kurşunun sol baldırından girip çıktığını ve kemiğe zarar vermediğini ve milletvekilinin hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

  2 EL ATEŞ ETMİŞ

  Dün geceyi Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlar Şubesi'nde geçiren 2 çocuk babası İrfan Subaşı'nın silahından iddia edildiği gibi 3 değil 2 mermi çıktığı belirlendi. 7.65 mm'lik ruhsatsız tabancanın namlusunda patlamaya hazır bir mermi bulunurken, silahta 4 kurşunun daha olduğu belirlendi.

  POLİSLİKTEN İHRAÇ EDİLMİŞ

  Kendisine yöneltilen suçlamayı kabul eden Subaşı'nın, Elazığ'da polislik yaparken 1966 yılında meskul mahalde havaya ateş ettiği için soruşturma geçirip, meslekten ihraç edildiği belirtildi. 3 yıl boyunca yaptığı polisliği sırasında işinden hiç hoşlanmadığını her yerde söyleyen Subaşı, daha sonra süt ve süt ürünleri konusunda kendisini geliştirip, bu tür üretim yapan fabrikalarda çalışarak emekli olduğu tesbit edildi.

  ‘BAŞBAKAN'A DA ATEŞ EDEBİLİRDİM’

  Polise, emekli ikramiyesi olan 27 bin YTL ile daire almayı düşündüğünü, daha sonra kararından vazgeçip parasını İmarbank'a yatırdığını anlatan Subaşı, bankaya el konulmasının ardından parasını alamamasını bir türlü içine sindiremediğini söyledi. 2 çocuğu bulunduğunu, birinin eğitimini otomobilini satarak yaptırdığını, diğerini ise parasızlık nedeniyle okutamadığını anlatan Subaşı, “İmar Bankası'na kaptırdığım 27 bin YTL'yi almak için çok mücadele verdim. Savcılığa en az 10 kez suç duyurusunda bulundum. Sonuç çıkmadı” dedi. Kahvede arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini söyleyen Subaşı, “Bana, ‘Uzancık paran varsa bize de ver’ demeleri zoruma gidiyordu. Moralim bozuluyordu. Para kaptırdığım için çok üzülüyordum. 5 YTL kaptırsam ölümü bile tercih ederim. Paramızı alamayacağımıza engel olanlardan birinin Faruk Çelik olduğununu öğrenince kendisini sorumlu tuttum ve bacağından yaraladım. Başbakan'a da ateş edebilirdim. Bunun zor olacağını bildiğim için gerçekleştirmedim” dedi.
  Mahallede ve apartmanda herkes tarafından sevilip sayıldığını söyleyen Subaşı, amacının gündeme gelip, parasını kurtarmak olduğunu sözlerine ekledi.
  Bu arada İrfan Subaşı'nın bir dersanede çalışan eşi ve 2 çocuğu da yaşananlara inanamadıklarını söyledi. Subaşı'nın çocukları, polise, “Sanki bir başkasının yaptığı çılgınlığı dinliyoruz. İnanmak istemiyoruz” dediği açıklandı. Sorgulaması tamamlanan Subaşı, öğleden sonra adliyeye sevkedildi.
  ÇELİK'İN ATEŞİ ÇIKTI
  Bu arada dün gece yaralandığı bacağındaki ağrıları artan Faruk Çelik'in, bu sabah ateşi yükseldi. Doktorlar, Çelik'in yanına bugün bir kez daha ziyaretine gelen TBMM Başkanı Bülent Arınç ve yakınlarından başka kimseyi sokmadı. Çelik'in birkaç gün daha tedavi gördükten sonra taburcu edileceği doktorları tarafından belirtildi.

  HT,EK(FK/SS) (FOTOĞRAF)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı