Gündem Haberleri

  Çelik'e ‘kan’ davası

  Hürriyet Haber
  07.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘‘Kan dökülecek, fıstık gibi olacak’’ diyen eski RP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Çelik hakkında 12 yıl hapis istemiyle dava açtı. Çelik hakkında bu suçtan dolayı daha önce gıyabi tutuklama kararı verilmişti. Çelik, şu anda Suudi Arabistan'da bulunuyor.

  Cumhuriyet Savcısı Levent Tacer tarafından hazırlanan iddianamede, Çelik'in, 9 Mayıs 1997 günlü Sabah Gazetesi'nde yayınlanan demecinde şu görüşleri savunduğu kaydedildi:

  ‘‘...Refah iktidarında halka rağmen inananların üzerine gidip imam hatipleri kapatmaya kalkarsanız, kan dökülür. Ülke kan gölüne döner, Cezayir'den beter olur. Hatta Fransız devrimi olur. Kan dökülecek, ben bunu istiyorum. Demokrasi böyle gelişecek, fıstık gibi olacak... Ben şeriatçıyım. Ben böyle iktidarın içine tüküreyim.’’

  Hakkında bu suçtan dolayı gıyabi tutuklama kararı verilen Çelik'in, ‘hükümetin ve devletin askeri kuvvetlerinin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif etmek’ suçlarından, TCK'nın 159-1. maddesi iki kez uygulanmak suretiyle 2 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı