"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Çelik, Erzurum’da TGB’li gençlere neler söyledi

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik “Siyasi anlayışımı beğenmeyebilirsiniz ama Türkiye Gençlik Birliği (TGB) yöneticileri ile Erzurum’da yaptığım toplantıda konuştuklarımız o gençlerin anlattıkları gibi değil” dedi.

“Gençlerin dedikleri gibi mi konuştum, acaba bazı şeyleri dedim mi, demedim mi?” diye sitemine devam eden Çelik, görüşme ile ilgili olarak şunları anlattı:
“Erzurum’da bana Emniyet Müdürü dedi ki: Bir grup genç geldi, meramımızı anlatmak istiyoruz, kimse bizi dinlemiyor. Siz dinler misiniz? Ben de, tabii dinlerim, dedim. Atatürk Üniversitesi’ne geldiler. Buyrun, dedik. Yanımda YÖK’ün üç yürütme kurulu üyesi, Atatürk Üniversitesi’nin rektör yardımcısı ve genel sekreteri de vardı. İşçi Partili bu çocuklar. Edep dahilinde, herhangi bir saygısızlığa tevessül etmeden, gayet güzel fikirlerini ifade ettiler. Son derece iyi bir sohbet yaptık. Üç türlü baskıdan şikayet ettiler. ‘YÖK’ün, rektörlerin ve polislerin baskısı var’ dediler.
Ben tabii kendilerine, nedir bu baskı? dedim. Birine göre baskı olan bir şey diğerine göre değildir.
Aslında elle tutulur bir şey de söyleyemediler.
ÜÇ ŞİKÂYET
- Gençlerin size söylediklerine itirazım ‘YÖK eliyle, atadığınız rektörle ve polis aracılığıyla uyguladığınız plandan vazgeçiniz’ biçimindeki sözlerinedir. Ben böyle bir şey söylemedim.
Tam tersine şunu söyledim. İddia edildiğinin aksine 1960 yılına kadar polis üniversitenin içindeydi. 1961 Anayası ile özerklik gelince, polis üniversite dışına çıkartıldı. Sonra malum anarşik olaylar başladı, bu fatura polisin üniversitede olmamasına bağlandı. Polis 12 Eylül’de tekrar içeri sokuldu. 
- Türkiye’nin sıkıntısı şudur; ya siyah ya beyaz diyeceksin... Ortası yok mudur bunun? Deveye sormuşlar, ‘inişten mi, yokuştan mı hoşlanırsın’ diye...
Deve demiş ki: ‘Niye, düzün canı mı çıktı?’
Yani kardeşim ben niye yokuşa ve inişe talip olayım?
Bizler, işler ifrat ve tefrik kutuplarına meyledildiğinde, ortasının bulunmasını isteriz...
Sorarım, üniversitede asayişi orada kim düzene sokacak. İki grubun kavgasına kim müdahale edecek? Rektör gerekli gördüğü hallerde polisi gayet tabii davet edecektir.
- ODTÜ Öğrenci Konseyi Başkanının söylediklerini bir dinleseydiniz...
Sadece bölücü bir grup öğrenci, aşırı sol örgütlere mensup 50-60 kişi var. Rektörü esir alan bir tutum içindeler... Peki o konuşan çocuğu orada kim koruyacaktır?
HADLERİNE Mİ DÜŞMÜŞ
- Bir saat süren bir görüşmeydi. Zafer ve Kurtuluş diye iki gençten Zafer arkadaşları adına konuştu. Sözünü kesmeden sonuna kadar dinledik. Samimi bir ortamda geçti. Öpüşerek de ayrıldık. Onlara, kendilerini Ankara’da Genel Merkez’de beklediğimi söyledim. Onlar da aksine, ‘Biz sizi davet ederiz’ dediler. Ben de gelirim dedim. Sonuçta bu ülkede bu tür diyalogların olması gerekiyor. Bu çocuklar yanlış yapsa da, farklı düşünceleri olsa da onlar bu ülkenin çocukları. Bunların psikolojisini biliyorum. Yanlış da düşünseler onlarla görüşürüm. Şu da var. Benim onlarla diyalog içinde olmam onların ille de benim gibi düşünmesini gerektirmiyor.”
- TGB’liler, ‘gençliği baskı altına almaya çalışırsanız yıkılırsınız’ dediler mi?
Onların haddine mi düşmüş bizi yıkmak. Yıkarsa millet yıkar. İşçi Partisi’nin hepsi ateş olsa ne yazarlar. Bu çocukların psikolojisini biliyorum. Yanlış da düşünseler onlarla görüşürüm. Haa onlara ayrıca dedim ki, Kılıçdaroğlu çağırınca niye protesto yapmadınız. Eh onlar muhalefet dediler... Özetle yazının ‘Sanki ben polis devletinden yanaymışız, biz işimizi polisle hallederiz’ gibi sunulmasına olan itirazımdan ötürü bu cevabı vermek istedim.
- Teşekkür ederim.

Kılıçdaroğlu’ndan somut projeler bekliyoruz

SAYIN CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu....
Partinin başına geçtiğinizde CHP için bir umut oldunuz. Seçimler yaklaşırken umut içindeki herkes sizden ülkenin ağır sorunlarına bulacağınız çareleri duymak istiyor. Öncelikle, işsizliği, fakirliği nasıl yeneceğinizi somut projelerle anlatmanızı bekliyor. Siz, kalkıp her haneye 6000 TL maaş gibi, AKP’nin pirinç, makarna dağıtmasından farkı olmayan bir öneride bulundunuz ve AKP’nin sizi içine çektiği mahalle kavgasına kapılıp, selefiniz gibi Başbakan’a laf yetiştirme yarışına girdiniz. Hiç olmazsa her aileye altı bin maaş yerine altı bin TL maaş alabilecekleri işyerleri açma vaadinde bulunmalı, halka sadakayla geçinme yerine alın teriyle kazanma olanağı yaratacağınızı söylemeliydiniz.
Anlayamıyorum. Bu konuları akıl edecek danışmanlarınız da mı yok? Lütfen artık mahalle kavgasını bırakın, vakit geçmeden size inananlara umut verin.
Prof. Dr. Nihat G. KINIKOĞLU

Şartlar değişmemiş!

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak’ın ayrı olduğu 10 aydan bu yana belediye basılıyor, kapı çerçeve ve bilgisayarlar parçalanıyor, bürokratlar hastanelik oluyor. Polis ihaleye fesat karıştıranları tutukluyor.
İmar Komisyonu Başkanı kurşunlanarak öldürülüyor. Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 yıl hapis cezası ile imar tadilatı rüşvetinden yargılanan meclis üyesi, Büyükşehir Encümenine ve imar komisyonuna seçilebiliyor.
Oysa Adana Valisi “Şartlar değişmedi” diyerek Başkan Durak’ın 2 ay daha görevden uzak tutulmasını istiyor. İçişleri Bakanı da o halde “2 ay daha” demiş. 60. müfettiş görev başına!
Mehmet Y. DAVARCI

Biliyor musunuz

- ESKİ SHP kurucu Genel Başkanı, eski Çalışma Bakanı Prof. Aydın Güven Gürkan’ın, ölümünün 5. yılında Tuzla’daki mezarı başında anıldığını, mezarı başında konuşan Murat Karayalçın’ın yıldönümlerin daha farklı örgütlenmeyle kutlanması gerektiğini belirterek, “Bu değerli siyaset önderlerinin düşüncelerinin tartışmaya açılmasının çok yararlı olacağına inanıyorum. Cumhuriyetçi düşüncenin buna ihtiyacı olduğu düşüncesindeyim. Bugün sosyal demokrat düşünce için çok ciddi çalışmaların yapılması gereklidir” dediğini...
- CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün, İçişleri Bakanı’na “Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarının kilit ismi Avukat Yusuf Erikel, Körfez Belediyesi’nin hangi tarihlerde hangi davalarına bakmıştır? Körfez Belediyesi davalarının toplam parasal değeri ne kadardır? Bu davalar için mahkemelerin belirlediği avukatlık ücreti ne kadardır?” diye sorduğunu...

X