Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Çelik: Amacımız çağdaş ve kaliteli eğitim

’MİLLİ Eğitimimiz nerede, bakan bey nerede’ başlıklı yazıma Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten yanıt geldi.

Çelik’in açıklamasını benim yazının ölçüsüne indirerek yayınlıyorum:

"2005-2006 eğitim öğretim yılı için halen ülkemizde 2.767.000 okul öncesi eğitim, 11.165.000 ilköğretim ve 3.825.000 de ortaöğretim olmak üzere toplam 17.767.000 çağ nüfusu çocuğu bulunmakta olup bunların 14.275.000’i okula devam etmektedir.

Şu anda sistemde mevcut olan toplam derslik sayısı 368.389’dur. Bu durum da göstermektedir ki 562 bin gibi bir dersliğin ihtiyaç olması söz konusu olamaz."

Bakan göç alan illerde derslik açığı olduğunu kabul ediyor ama rakam vermiyor.

Açıklamalara devam edelim:

"2004-2005 öğretim yılı için ilköğretim ve ortaöğretim kamu ve özel okullardaki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı yaklaşık 23’tür. Ancak OECD ülkelerinde 14 öğrenciye bir öğretmen düştüğü iddiasının kaynağı ve verilerinin hangi yıla ait olduğu anlaşılamamaktadır."

* * *

Bakan Çelik öğretmen açığı konusunda ise şunları söylüyor:

"2005 yılı içinde kadrolu ve sözleşmeli 40 bin öğretmen ataması yapılmıştır. Şu anda ülkemizin hiçbir köşesinde öğretmeni olmadığı için kapalı okulumuz bulunmamaktadır. Bakanlığa bağlı okullarda öğretmen yokluğundan boş geçen ders bulunmamaktadır."

Bakan 3 yılda 70 bin derslik yapıldığını bunu hayırsever vatandaşların yaptırdığını kabul ediyor ancak okul yapımında harcanan paranın tamamının vergiden düşüldüğünü, bu düzenlemenin AKP iktidarı tarafından getirildiğini, bunun da hayırsever insanların önünü açtığını belirtiyor.

* * *

Bakan Çelik açıklamasının bundan sonraki bölümünde AKP iktidarının genel eğitim politikası ile ilgili eleştirilerimi yanıtlıyor:

"İslam üniversiteleri kurmayı amaçladığımız, bir sürü şeriatçıyı akademik kadrolara yerleştirmeyi planladığımız, kutsal görevler peşinde koştuğumuz, çağdaş eğitimi dini eğitim içine sokmak istediğimiz yolundaki iddialarınızı ciddiye almıyorum. Bunları sizin hayal dünyanızın ne kadar geniş olduğunun bir kanıtı olarak yorumluyorum.

Ne yapmak istediğimizi anlamak isterseniz, Parti Programımıza, Hükümet Programımıza, Acil Eylem Planı’na ve bakanlık icraatımıza bir göz atınız. Bizim bu ülkenin her ferdinin çağdaş ülke insanlarının sahip olduğu eğitim kalitesinde eğitim almasından başka bir niyetimiz ve amacımız yoktur."

Bakan Çelik merak ediyorsa Türk Eğitim-Sen’in 2005-2006 eğitim öğretim yılının birinci yarı yılına ait geçen hafta içinde yayınlanan araştırmasına bakıp, yazımdaki rakamları görebilir.

Hüseyin Çelik hiç merak etmesin, bakanlık icraatını pek çok insan gibi ben de adım adım izliyorum ve yine pek çok insan gibi bu politikayı çağdaş eğitim açısından sakıncalı buluyorum.

Önümüzdeki yıllarda Hüseyin Çelik’in bakanlık döneminin eğitim tarihimizin aydınlık sayfalarında yer almayacağına emin olduğumu da Bakan’ın bilmesini istiyorum.
X