Çelebi'yi Sivas'ta özür dilediğine pişman ettiler

Hürriyet Haber
30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Işın Çelebi, Sıvas Demir Çelik'in en yüksek teklifi veren Ekinciler yerine Sıvas Ortak Girişim Grubu'na verilmesi sonrasında kamuoyundan özür diledi. Ancak, Ekinciler Grubu, iş bittikten sonra, ‘‘Biz aslında çekilmemiştik’’ diye açıklama yapınca, Çelebi bozuldu. Şimdi, Ekinciler, ‘‘Firma onurumuz’’, Çelebi, ‘‘Benim onurum’’ diyor.

Geçen hafta yapılan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantısı sonrasında akşam saatlerinde Devlet Bakanı Işın Çelebi, ‘‘kamuoyundan özür diliyorum’’ diye bir açıklama yaptı.

Çelebi'nin bu özürü, Sıvas Demir Çelik İşletmeleri'nin özelleştirilmesiyle ilgiliydi. Çelebi, şöyle diyordu:

‘‘Ben daha önce Sıvas Demir Çelik'in Ekinciler Grubu'na verilmesinin söz konusu olduğunu bildirmiştim. Ancak, Ekinciler Grubu, Sıvas Ortak Girişim Grubu lehine çekilmiştir. Dolayısıyla ikinci durumda olan Sıvas Ortak Girişim Grubu, Sıvas Demir Çelik'i almaya hak kazanmıştır. Kamuoyunu önceki açıklamalarımla yanılttığım için özür diliyorum.’’

DAHA UCUZA GİTTİ

Açıklamalara göre, Ekinciler Grubu Sıvas Demir Çelik için 10 milyon dolar, Sıvas Ortak Girişim Grubu ise 6 milyon 655 bin dolar teklif etmişti. Özelleştirmede bugüne kadar gerçekleşen eğilime göre, Ekinciler Grubu bu ihalede öndeydi.

Ekinciler Grubu'undan ‘‘İhaleden çekildik’’ yolunda herhangi bir açıklama da gelmemişti. Ama, aniden ibre, ikinci durumda olan Sıvas Ortak Girişim Grubu'na dönmüştü.

BASTIRIP ALDILAR

Durum geçen birkaç günde anlaşıldı. Sıvaslılar, hem Başbakan Mesut Yılmaz'ı, hem de Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'ı ablukaya alıp, Sıvas Demir Çelik'in kendilerine verilmesi yönünde lobi yapmışlardı.

Derken, konu Özelleştirme Yüksek Kurulu'na (ÖYK) geldi. ÖYK'da Ekinciler Grubu'nun Sıvaslılar lehine ihaleden çekilebileceği konuşuldu. Hem Başbakan Yılmaz, hem de Bakan Özkan, Ekinciler Grubu'nun patronu Namık Ekinci'yle görüşmüşlerdi. Ekinci'ye, ‘‘Sıvaslılar burayı çok istiyor. Siz onların lehine çekilir misiniz?’’ diye sorunca, Ekinci, herhalde Hükümet'le ters düşmeyi göze alamamış olacak ki, sessiz sedasız onayladığını bildirdirmişti. Ancak, Ekinci bunu resmen kamuoyuna açıklamamıştı.

FİRMANIN ONURU

Derken, arkadaşımız Hayri Çetinkaya, Ekinciler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Altaylı'yla konuştu. Hafta içinde sayfalarımıza yansıyan açıklamalarında Altaylı, ‘‘Biz geri çekilmedik. Neler olduğunu televizyondan öğrendik. Bize ne Sıvaslılar'dan, ne de hükümetten kimse birşey sormadı. Televizyondaki açıklamalardan öğrendik ki, Sıvas Demir Çelik, Sıvas Ortak Girişim Grubu'na verilmiş. İsdemir konusunda garanti aldığımız iddiaları da doğru değil’’ dedi.

İşte bu açıklama, Devlet Bakanı Işın Çelebi'yi çileden çıkardı. Çelebi, bu açıklama üzerine Namık Ekinci'yi aradı. Çelebi, Ekinci'ye ‘‘Gazetede yer alan açıklama da ne oluyor?’’ diye sorunca, şu yanıtı aldı:

‘‘Efendim firmamızın onurunu korumak zorundaydık.’’

Çelebi, bunun üzerine sinirlendi:

‘‘Kardeşim benim onurum ne olacak? Siz Hükümet'le ters düşmemek için, geri çekilme önerisine ses çıkarmıyorsunuz. Ben yine de kalkıp kamuoyundan özür diliyorum. Ondan sonra kalkıp, firmanın onurunu koruyacağım diye, beni zor durumda bırakan açıklamayı yapıyorsunuz. Benim onurum ne olacak?’’


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı