Çelebi: Devalüasyon isteyenler özür dilesin

Hürriyet Haber
20.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANAP İzmir Milletvekili Işın Çelebi, önceki gün açıklanan cari işlemler dengesi sonuçlarının, başta Tansu Çiller olmak üzere devalüasyon isteyen herkese ‘‘büyük bir tokat’’ olduğunu söyledi.

Çelebi, ‘‘1997'de 2 milyar 638 milyon dolar açık veren cari işlemler dengesinin, 1998'de 2 milyar 692 milyon dolar fazlaya geçti. Bu, Türk ekonomisinin gücünden kaynaklanıyor. Başta Çiller olmak üzere devalüasyan isteyenler halktan özür dilesin’’ dedi.

98'de ihracatın da yüzde 6 oranında arttığına işaret eden Işın Çelebi, Türkiye'nin devalüasyona ihtiyacı olmadığının görüldüğünü söyledi. Çelebi, ‘‘Makro ekonomik dengelerde istikrar sağlanarak, sorunların çözüleceğini her zaman söyledim. Kore'deki, Rusya'daki bütün dengeler döviz yüzünden alt üst olurken Türk ekonomisi ayakta durdu’’diye konuştu.

1999 yılında da makro iktisat politikalarında genel dengelerin korunması gerektiğini söyleyen Işın Çelebi, reel sektördeki gelişmelerin dikkate alınması ve sorunları çözerek bir yere varmak gerektiğini söyledi. Çelebi, reel sektörlerin de kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

1994'deki devalüasyonların halkı fakirleştirdiğine işaret eden Işın Çelebi, şöyle konuştu:

‘‘Tansu Çiller'in devalüasyon için lobi yaptığı dönemde, ben buna karşı çıkıyordum. İhracat meclisinde de tartışmalar yaşandı. Dış ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve makro dengelerde sağlanan istikrarın, Türkiye'nin gelişmesini etkileyeceğini düşünüyorum. İhracatın gelişmesi açısından da sorunların reel ve doğru biçimde çözümlenerek sonuca ulaşılabileceğine inanıyordum. ’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı