Çekte kara liste gibi ‘ak liste’ de geliyor

Merve ERDİL/ANKARA
03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

TBMM Adalet Komisyonu’nda bu hafta yeniden ele alınması beklenen Çek Kanunu Tasarısı’nda yapılacak bir düzenlemeyle, çekle ilgili kara listenin yanı sıra “ak liste” de oluşturulmasının önü açılacak.

Ekonomi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Çek tasarısında yapılacak yeni bir değişiklikle çeklerle ilgili liste oluşturma yetkisi Merkez Bankası’ndan alınarak, Bankalar Birliği’ne devredilecek.
Ödenenlerin listesi
Ancak Bankalar Birliği, Merkez Bankası’nın şu ana kadar sürdürdüğü “kara liste” uygulamasının yanı sıra, yeni bir “ak liste” sistemi de başlatacak. Yeni sisteme göre, negatif listenin yanı sıra oluşturulacak pozitif listeyle, işadamlarının ödeyemediği çeklerle birlikte ödediği çeklerin de sayısı belirlenecek.
Böylece 1000 çekini ödeyip de, sadece 2 çeki geri döndüğü için bir işadamının kredibilitesi zarar görmemiş olacak. İşadamı isterse çekle ilgili karnesini karşı tarafa gösterebilecek. Bu bilgilere ulaşmak kişinin isteğine bağlı olacak.
Hapse 2 yıllık mola
Öte yandan, çek yasa tasarısında yapılacak bir düzenlemeyle hapis cezasına iki yıllık mola verilebilecek. Yetkililerin verdiği bilgiye göre hapiste yatan çek borçluları Savcılığa başvurarak iki yıllığına çıkabilecek, iki yılda borçlarını ödeyebilirlerse tekrar girmeyecekler.
Ortalama 10-145 borç
Borcunu en geç iki yıl içinde ödemeyen için hapis cezası yeniden gündeme gelebilecek. Yetkililer, “İçeridekilerin ortalama 10-15 kişiye borcu var. Bu düzenleme hapistekilere çıkıp borcunu ödeme ve düzene girme imkânı tanıyacak. Borç ödeme ihtimali çoğalacak” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı