« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çekirge istilası nasıl önlenebilir?

İsrailli bilim adamları, tarlaların önüne plastik duvarlar yerleştirerek çekirgeleri uzak tutabileceklerini saptadı. İsrailli bilim adamları, çekirgelerin yönlerini araziden yansıyan ışığa göre bulduklarını saptadılar. Çekirgeler, kuru araziler gibi dağınık ışık yansıtan bölgeleri tercih ederken, düzenli ışık yansıtan yerlerden kaçıyorlar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Afrika’dan İsrail’e kadar yayılan çekirge istilasından sonra uzmanlar yıl sonunda, 2005 yılında çok daha büyük istilaların yaşanabileceği konusunda uyarmışlardı.

Bugüne kadarki bilgilere göre uzmanlar, çekirgelerin göçleri sırasında kendilerini az çok rüzgarın etkisine bıraktıklarını düşünüyorlardı. Fakat İbrani Üniversitesi’nden Nadav Shashar’ın araştırması bu teze kuşku düşürdü.

2004 yılında büyük zararlar veren çekirgeler Kızıldeniz’in bir kolu olan Eilat körfezini geçmemişlerdi.

İşte bilim adamları bu nedenle çekirgelerin suyu ve karayı nasıl ayırt edebildiklerini araştırınca, çekirgelerin dağınık ışık yansıtan kuru araziler üzerinde uçtuklarını fark etmişler.

Sular ise polarize ışık yansıtırlar. Çekirgeler iki ışığı da algılayabildikleri için kendilerine iniş imkanı ve besin sunmayan sulardan kaçıyorlar.

Bilim adamları şimdi polarize ışık elde etmek için tarlaların önüne plastik duvarlar yerleştirerek çekirgeleri uzak tutabilmeyi umuyorlar.

Bunları da Beğenebilirsiniz