"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Çekirdeğinden meyvesine yararlı

Hurma denince aklınıza ramazan geliyor değil mi? Çünkü bu yararlı meyve, nedendir bilinmez, sadece ramazanda tüketilir.

Aslında hurma sadece biz Müslümanlar için değil, Hıristiyanlar ve Museviler için de değerlidir. Bunun nedeni, bu üç dinin aynı topraklar üzerinde ortaya çıkmış olmasıdır.
Hurmayı yılda sadece bir ay tüketmek ise hurmaya, daha da önemlisi vücudumuza yaptığımız bir haksızlık aslında.
Hurma, vücudun su dengesinin korunmasına yardımcı olur, zehirli atıkların vücuttan atılmasını sağlar ve kan basıncının düşmesine yardım eder.
Ayrıca beynin düzenli çalışmasına destek olur ve berrak düşünmemizi sağlar.
ıçerdiği yüksek miktardaki potasyum sayesinde özellikle hamilelerde doğal olarak ortaya çıkan potasyum açığını kolayca kapatır.
Bu mucize meyveyi sadece vücuda yaptığı yararlarla anmak da pek doğru değil. Hurma “bütünüyle” yararlıdır çünkü.
Örneğin çekirdekleri öğütülerek hayvan yemi yapılır, yaprakları hasır sepet üretiminde kullanılır.
Kısacası hurmayı sadece ramazanlarda değil, düzenli olarak her gün tükettiğimiz bir meyve haline getirmemiz gerekiyor.

PEYNıRLı KURU YUFKA BÖREğı

· 6 ya da 8 adet kuru yufka · 1 su bardağı sıvıyağ · 1 su bardağı yoğurt · 2 su bardağı süt · 2 adet yumurta · 2 su bardağı rendelenmiş beyaz peynir (Abaza ya da Çerkez peyniri de kullanabilirsiniz.)
· 1 demet maydanoz

YAPILIşI:
2-3 yemek kaşığı sıvıyağla yağladığınız tepsiye yufkalardan birini yerleştirin. Sıvıyağ, yoğurt, süt ve yumurtaları derin bir kapta, tel çırpıcı yardımıyla iyice çırpın.
Bu karışımdan yufkanın üzerine 7-8 yemek kaşığı gezdirin. Üzerine ikinci yufkayı koyup yoğurtlu sosla aynı şekilde ıslatın.
Diğer yufkalara da aynı işlemleri uygulayarak yufka sayısının yarısını tamamlayın.
Yufka sayısının tam ortasına gelince, rendelenmiş peynir ve incecik kıyılmış maydanoz karışımını serpiştirin. Diğer yufkaları da sosla ıslatarak üst üste yerleştirin.
En üstteki yufkayı da yo-
ğurtlu sosla ıslattıktan sonra böreği önceden ısıtıp 180 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 30-35 dakika kadar pişirip çıkarın. Dilimleyip sıcak sıcak servise sunun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI