Ege Haberleri

EGE

  Çekilenin adı rektör listesinde

  Nesrin COŞKUN, (DHA)
  01 Temmuz 2012 - 03:12Son Güncelleme : 01 Temmuz 2012 - 03:08

  YÖK Başkanlığı, üniversitelerde görev süresi dolacak rektörlerin yerine atanacaklarınn adının belirlenmesi için yapılan aday belirleme seçiminden sonra 6’şar kişilik listeyi inceleme ve mülakatlardan sonra üçe indirdi.


   EEge Üniversitesi’nde seçim sonuçlarına sadık kalındı, Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ve Prof. Dr. Mustafa Özbaran ilk üç sırada yer aldı.
  Dokuz Eylül Üniversitesi aday belirleme seçiminde ise mevcut rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün 724, Prof. Dr. Oğuz Dicle 329, Prof. Dr. Nurullah Akkoç 190 oy, Prof. Dr. Yusuf Karakoç 25, Prof. Dr. Oğuz Kılınç 3, Prof. Dr. İsmail Hakkı Bahar bir oy aldı. Seçimden önce, sandıktan birinci çıkanın atanması gerektiğini savunan ve ilk sırada yer almaması halinde çekileceğini duyuran Dicle, bu sözünü yerine getirdi. Dicle, kararını rektörlüğe de bildirdi.

  Üçüncü sıraya Karakoç
  Ancak YÖK’ün açıkladığı adaylık listesinde Füzün’ün ardından Dicle’ye yer verildi, üçüncü sıraya da Akkoç yerine 25 oy alan Karakoç konuldu.
  Rektör Füzün, Dicle’nin adaylıktan çekildiği halde adının listeye yazılmasıyla ilgili olarak, “Dicle rektörlüğe dilekçe vermiş. Dilekçesini faksla Ankara’ya bildirdik ve ardından da postalandı. Mülakata katılmadı. Hata olduğunu sanmıyorum, farklı bir şey. İnsanlar ‘görev istemiyorum’ diyebiliyor. Ama aday olmayacağım, adaylıktan çekildim demek değildir. Adaylıktan çekiliyorum demenin hukuksal bir durumu var mı bunu bilmiyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı