Gündem Haberleri

  Çekiç Güç'ün süresi uzatıldı

  Hürriyet Haber
  17.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kamuoyunda 'Çekiç Güç' olarak bilinen 'Kuzeyden Keşif Harekatı'nın, görev süresinin 31 Aralık 2000 tarihinden itibaren altı ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, Kuzeyden Keşif Harekatı'nın herkesten çok Türkiye'nin menfaatine olduğunu'' söyledi.

  Çakmakoğlu, tezkere üzerindeki eleştirileri yanıtlarken, Kuzeyden Keşif Harekatı'nın devamına, dış politikanın dengeleri bakımından bu safhada gerekli görüldüğünü bildirdi. Sabahattin Çakmakoğlu, sözkonusu harekatın, PKK'nın yuvalanmasına engel olacağını, yeni bir göç hareketine imkan vermeyeceğini, sınır güvenliğini sağlayacağını, petrol boru hattının kısmen açılması ile gıda ve insani yardıma imkan verdiğini dile getirdi.

  Muhalefet milletvekillerinin, Kuzeyden Keşif Harekatı'ndan ABD, İngiltere ve başka ülkelerin çıkarı olduğu şeklindeki eleştirilerinin üzerinde de duran Çakmakoğlu, "Kuzeyden Keşif Harekatı, herkesten çok Türkiye'nin menfaatinedir" dedi.

  'Türkiye tedbir almalı'

  Başbakanlık tezkeresi üzeride ANAP grubunun görüşlerini açıklayan İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Irak'taki genel belirsizliğin devam ettiğini vurguladı. Bu belirsizliğin önlenmesi konusunda Avrupa ülkelerinin şova kaçan girişimleri dışında ciddi çalışmaları olmadığını öne süren Akarcalı, böyle bir ortamda Türkiye'nin de alması gerekten tedbirler bulunduğunu söyledi.

  Akarcalı, Türkiye'nin Avrupa Güvenliği ve Savunma İşbirliği dışında tutulmasının ve Filistin'deki kanlı çatışmaların devam etmesinin bölgedeki tedirginliğin halen devam ettiğini gösterdiğini anlattı.

  MHP Grubunun görüşlerini açıklayan Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Kaya, Irak'ta bölünme olması halinde bu durumun bölgedeki tüm devletlerin aleyhine olacağını söyledi. Ortadoğu'da barış olmadıkça dünyada barışın sağlanamayacağını vurgulayan Kaya, dini, kültürel ve ekonomik yönden tüm ülkelerin gözünün bölgede olduğunu anlattı.

  Kaya, Irak'ta yapılacak oldu bittilere şiddetle karşı olduklarını ifade ederek, "Irak'ın toprak bütünlüğüne önem verdiğimizi ve bu durumun da bölge barışına katkı sağlayacağını belirtmek istiyorum" dedi.

  'İnsani nedenlerden dolayı oluşturulmadı'

  FP Grubunun görüşlerini açıklayan Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, Çekiç Güç'un faaliyetlerinin sadece insani nedenlerden dolayı oluşturulmadığını, emperyalistlerin çıkarları için kurulduğunu iddia etti. Ortadoğu'nun dini-kültürel özelliği olduğunu, dünya petrol rezervlerinin yüzde 65'inin bölgede bulunduğunu taze paranın büyük bölümünün buradan çıktığını anlatan Hatipoğlu, Batılı güçlerin bu nedenle bölgede egemenlik kurmaya çalıştıklarını anlattı.

  Çekiç Güç'ün Irak'taki kimyasal silahların denetimini yapmak üzere oluşturulduğunun ifade edildiğini, ancak bu silahları kimlerden aldığının araştırılmadığını anlatan Hatipoğlu, "Çekiç Güç, Irak'ın toprak bütünlüğünü korumak şöyle dursun, tam aksi yönde hareket etmiştir" diye konuştu. Ömer Vehbi Hatipoğlu, Refahyol hükümetinin bu gücün yerine Kuzeyden Keşif Harekatı'nı oluşturduğunu, böylece ortaya koydukları endişelerin önemli bir bölümünün giderildiğini sözlerine ekledi.

  DYP İstanbul Milletvekili Hayri Kozakçıoğlu, Çekiç Güç Harekatı'nın insani amaçla yapıldığı yolundaki görüşlere katılmadığını bildirdi. Bölgedeki bir senaryo sonrasında bu gücün oluşturulduğunu ifade eden Kozakçıoğlu, Kuzey Irak'a ambargonun en çok Türkiye'yi etkilediğini anlattı.

  Hayri Kozakçıoğlu, "Bu hareketin gerekçesi olarak kimyasal silahlar gösteriliyor. Peki bunları Irak'a kim veriyor? Bu silahlar 20 yıl bulunmazsa bu uygulamalar 20 yıl devam mı edecek?" diye sordu.

  DSP Grubunun görüşlerini açıklayan Bursa Milletvekili Ali Rahmi Beyreli, Irak'taki sıcak çatışma ortamının devam ettiğini, keşif harekatının de kurallar içerisinde yapıldığını bildirdi.

  Beyreli, kitle imha silahlarının denetiminin Irak tarafından engellenmesinin devam ettiği sürece yaptırımlara devam edileceğini kaydetti.

  Çekiç Güç nasıl oluşmuştu

  Körfez Savaşı sonrasında, BM Güvenlik Konseyi'nce Irak ile ilgili alınan kararları doğrultusunda, bu ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasına özen göstererek, ABD ve İngiltere hava unsurlarının katılımıyla bu oluşuma gidilmişti. Faaliyeti keşif ve gerektirdiğinde önleme uçuşlarıyla sınırlı Kuzeyden Keşif Harekatı'nın görev süresi daha önce 31 Aralık 2000 tarihinde kadar uzatılmıştı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı