Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ceket yakma vergisi

İSTANBUL’un gözde eğlence mekanları, yaz-kış demeden dolup taşıyor. Benzer durum, şu anda Bodrum ve Çeşme gibi hareketli tatil yörelerinde de sözkonusu.

Belli bir kesim eğlence mekanlarında, su gibi para harcıyor. Bunların içinde en rahat harcayanlar ise, babasının parasını ya da kolay yollardan elde ettikleri parayı harcayanlar... Bunların bir özelliği daha var, çoğu birkaç bin YTL dahi vergi ödemiyor hatta vergi dairesinde kayıtlı bile değiller...

İLGİNÇ BİR EĞLENCE

Deniz kenarındaki eğlence mekanına, kiraladığı özel deniz uçağıyla ya da yatla gelenler de var. Eğlencenin doruğunda, garsonun ceketini çıkarttırıp, masayı ters çevirip, üzerine benzin döküp yakanlar bile var. Ceket yanarken, kimi el çırpıyor ve şarkı söylüyor, kimi de yanan ceketin çevresinde dans ediyor. Yakılan ceket için de, ayrıca para ödendiği kuşkusuz...

Bazıları da sanatçıya, şampanya ya da viski ikram etme yarışına giriyorlar. Sanatçı, pistin ortasında patlatılan şampanyadan, bir yudum alıp onların adını anons etmiyor mu... Başlıyorlar alkışlamaya, sevinçten uçuyorlar... Bazı tipler de sanatçının ayaklarının önüne 1-2 şişe, 5-10 şişe şampanya ya da viski boşalttırıyor... Nasıl bir zevk, nasıl bir eğlenceyse!..

Toplayın bunları, tek tek kontrol edin, çoğu birkaç bin YTL dahi vergi ödemiyor, hatta vergi dairesine kayıtlı bile değiller...

ŞAMPANYA BANYOSU

Şampanyaları banyo küvetine boşaltıp, doğum gününde banyo yaptırılan sevgiliyi duydunuz mu? Fıkra mı gerçek mi olduğunu tam bilemediğim bu olayı, şöyle anlattılar.

Sosyetenin güzel kızlarından birinin doğum gününde, davetlilere birer kadeh şampanya ikram edildikten sonra, 100 şişe şampanya ile de küveti doldurmuşlar.

Sosyetik güzel kızımız da soyunup banyo yapmak için küvete girmiş. Yaklaşık 20 dakika kaldıktan sonra, arkadaşlarının tezahürat ve alkışlarıyla, uzatılan bornozu giyip küvetten çıkmış.

Doğum günü partisi bitip davetliler gidince, ev sahibinin aklına ilginç bir fikir gelmiş ve küvete boşaltılan 100 şişe şampanyayı, tekrar şişelere doldurmaya karar vermiş.

Bir saat sonra, doldurma işlemini bitirip şişeleri saydığında, bir de bakmış ki dolu şişe sayısı 101 adet olmuş!..

EĞER

1 = 5

2 = 25

3 = 125

4 = 625 ise

5 = ?

Yanıt : 5 =1

İlk satıra bakın;

1 = 5

O halde 5 = 1

olmuyor mu?

SEVİŞME SPORU VE ERKEKLER

17 YAŞINDA : Öpüşmek

25 YAŞINDA : Kahvaltıya kadar uzanan bir gece

35 YAŞINDA : Tanrı’ya şükür çocuklara yakalanmadık

50 YAŞINDA : Eve sağ-salim döndüm

65 YAŞINDA : Neyse ki Viagra diye bir icat var


Üç bira

TEMEL bir gün Avrupa’ya gider. Temel’in kötü bir alışkanlığı da vardır, sürekli içki içer. Bir gün bir bara girip barmenden üç bira ister ve hepsini içer. Üç-beş defa böyle yapınca barmen merak eder ve sorar;

- Niye hep üç tane bira içiyorsunuz?

Temel cevap verir;

- Ben, Dursun ve Hamdi üçüzüz. Hepimiz dünyanın farklı yerlerindeyiz. Hepimiz de bara girdiğimizde birbirimizin yerine bira içeriz, öteki iki birayı o yüzden içiyorum."

Yine günlerden bir gün Temel bara gelir ve iki bira ister, barmen verir. Temel biraları içtikten sonra tam kalkarken barmen;

- Allah rahmet eylesin efendim, kardeşlerinizden biri öldü herhalde?

deyince, Temel cevap verir;

- Hayır, ben içkiyi bıraktım.

Ağaç ve orman

GEÇTİĞİMİZ cumartesi, Boğaz’da bir siyasi parti genel başkanının nikah şahidi olduğu ve tanınmış iş adamlarının da bulunduğu, güzel bir düğün vardı.

Her zaman olduğu gibi, fotoğrafçı geldi. Grup olarak ve tek tek fotoğraflar çekti. Bir süre sonra da tanesi 10 YTL’den satmaya başladı.

40 YTL ödeyen yanımdaki arkadaş, fiş istedi. Yanıt; fiş kullanmıyoruz.

Geç saatlerde düğün dağıldı. Parkçılar, araçları getirip anahtarını teslim ederken 20 YTL aldılar. Onlar da fiş kullanmıyorlar!..

Pazar günü, yeni açılan alış-veriş merkezlerinden Kanyon’a gidiyorsunuz. Otomobili t-shirtlerinde "Vale" yazılı elemanlara teslim ediyorsunuz. İki saat sonra, aynı kişilerden aracınızı teslim alırken 10 YTL istiyorlar. Parayı ödüyorsunuz, aracı teslim alırken verdikleri, adınız-soyadınız, aracın plakası yazılı olan kendi özel fişlerini de geri alıyorlar.

"Yazar kasa fişi veriyor musunuz?" Yanıt ilginç;

"İsteyen olursa veriyoruz"

Diyeceksiniz ki "Ağaçlarla uğraşmaktan ormanı göremiyorsunuz".

Haklısınız ancak ağaçla uğraşan da yok, ormanı gören de... Kimi 10 YTL kimi de 10 milyon YTL’lik kayıt dışı işlemler yapıyor...

Günün sözü

Kaptanın ustalığı fırtınalı denizlerde belli olur.

Zukinos

X