« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ceket parasını öde

Futbol Federasyonu, "Collina’ya deri ceket aldım" diyerek, harcadığı 660 YTL’nin belgesini ibraz edemeyen mihmandar Sadettin Güler’den, bu parayı hemen ödemesini istedi. Ödeme yapılmadığı taktirde, Güler hakkında dava açılacak.

Meriç ENERCAN
SON GÜNCELLEME
A Milli Futbol Takımımız’ın 14 Kasım 2001’de Avusturya ile oynadığı 5-0’lık Dünya Kupası eleme maçı öncesi, karşılaşmayı yöneten İtalyan hakem Pierluigi Collina’ya verildiği iddia edilen deri ceketler, mihmandar Sadettin Güler’e dert oldu. Futbol Federasyonu Başkanlığı, Hukuk Kurulu’nun yaptığı incelemede "Ceketleri Zeytinburnu’ndaki bir imalatçıdan aldım, faturasını alamadım" diye ifade veren Güler’e bir ihtarname çekerek, "660 YTL’yi hemen öde, yoksa hakim karşısına çıkarsın" dedi.

2001 yılı Kasım ayı içinde yaşanan bu olay için hukuki süreci başlattıklarını ifade eden Futbol Federasyonu Başkanı Dr. Levent Bıçakcı, "İhtarname çekildi, sonucunu bekliyoruz. Futbolda uluslararası ilişkileri olan, hukukçu kimliğe sahip biri olarak bu tür olayları tasvip etmem mümkün değil.

Umarım doğru değildir

Pierluigi Collina’yı da iyi tanıyan bir kişi olarak, olayın doğru olamdığına inanmak istemiyorum. Collina’nın böyle bir şeye tenezzül edeceğine inanmıyorum. Bence başka bir yere harcanan ve fatura edilemeyen bir para, böyle gösterilmiş olabilir"
diye konuştu.

Bıçakcı, olayın Güler’in itirafı olduğunun hatırlatılması üzerine, "Ben inanmak istemiyorum. Böyle değildir demiyorum ama olmamış olmasını temenni ediyorum. Hukuk neyi gerektiriyorsa yapıyoruz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" yorumunu yaptı.

Levent Bıçakcı, Sadettin Güler
’in 660 YTL’yi federasyona ödemesi halinde, avansın kapanacağını ve hukuki bir işleme gerek kalmayacağını, aksi halde hemen dava açacaklarını sözlerine ekledi.

UEFA soruşturma açıyor

TÜRKİYE’ye gelen yabancı hakemlere Futbol Federasyonu adına mihmandarlık yapan Sadettin Güler’in, "Collina’ya 2001’deki Avusturya maçı öncesi deri ceket hediye ettim" şeklindeki iddiası uluslararası alanda a büyük yankı buldu. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) konu ile ilgili olarak soruşturma açma kararı aldı.

Başkaları Rolex saat hediye ediyor

İtalyan hakem Pierluigi Collina’ya hediye ettiğini öne sürdüğü dört ceketin parası olan 660 YTL’nin belgesini gösteremediği için, hakkında soruşturma açılan Sadettin Güler, Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu’na verdiği ifadesinde ilginç iddialarda bulundu. Güler’in, "Ortada anormal bir durum yok. Her ev sahibi takım, ülkesine özgü hediyeleri maçlardan önce hakemlere verebilir. Bazı ülkelerde yabancı hakeme Rolex saat hediye edildiğini herkes söylüyor. Yanlış bir iş yapmadığıma inanıyorum"dediği öğrenildi.

Yavuz:Olaydan haberim yok

Dönemin Merkez Hakem Kurulu Başkanı Bülent Yavuz ise kendi inisiyatifi ve direktifi doğrultusunda ceketlerin Collina’ya verildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yavuz, "Olaydan haberim bile yok. UEFA reglemanına göre bir hakem, 200 Euro’ya kadar hediyeyi kabul edebilir. Ama yine de çok net söylüyorum, Collina’ya verildiği öne sürülen ceketlerle ilgim yok" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz