« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çeker'den müjde var

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Bekir Çeker, Türkiye'de 3 ayrı bölgede Bayan Güreş Eğitim Merkezleri kuracaklarını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından Amasya'da düzenlenen SHÇEK 2. Türkiye Güreş Şampiyonası katılan Çeker,  kısa sürede Türk güreşini hak ettiği yere taşımayı hedeflediklerini kaydetti.

Ata sporunda yaşanan sorunları, oluşturulan yeni yönetim ile aşacaklarını ifade eden Çeker, şöyle konuştu:
“Biz yeni yönetimimizle inşallah güreşte bu devrimi gerçekleştireceğiz. Ekibimizle birlikte Türk'ün ata sporu olan güreşi dünya zirvesine taşıyacağımıza inanıyoruz. Ata sporumuz güreşin içinden gelen biri olarak bütün sorunları, yapılması gerekenleri ve başarının nasıl yakalanacağını bildiğimize inanıyoruz. Bunu da başaracağız. Son yapılan Avrupa Şampiyonasında serbestte 18., grekoromende 20. sıralarda yer aldık. Aslında başarılamayacak bir şey yok. Dünyada potansiyel ve yetenek olarak ilk 5 takım arasındayız ama bir türlü o zirveye oturmayı başaramadık.”

Eylül ayının ilk haftasında İstanbul'da yapılacak Dünya Şampiyonasında hedefledikleri başarıları yakalayacaklarına inandıklarını söyleyen Çeker, “Bütün kadrolarımızda değişiklik yaptık. Milli kamplarımıza antrenör, teknik direktör takviyesi yaptık. Kamplarımıza kondisyoner, diyetisyen ve psikolog kattık. Teknikle bilimsel çalışmaları bileştirdik. Biz inşallah bu dünya şampiyonasında hedeflerimize ulaşacağız” diye konuştu.
Çeker, güreşte başarı elde etmek için altyapı çalışmalarına büyük önem vereceklerini de kaydetti.

“TÜRKİYE'DE 3 AYRI BÖLGEDE BAYAN GÜREŞ EĞİTİM MERKEZLERİ KURACAĞIZ”

Türkiye'de 58 bin 100 erkek, 2 bin 200'e yakın ise bayan lisanslı sporcu olduğunu anlatan Çeker, ata sporu güreşe daha çok bayan sporcu çekmek ve bu alanda başarılar elde etmek istediklerini söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 14 yıldır Türk bayan güreşçilerinin dünya ve Avrupa minderlerinde boy gösterdiğini ancak istenilen başarıyı elde edemediğini kaydeden Federasyon Başkanı Çeker, şunları kaydetti:
“Bugüne kadar ufak tefek başarılarla yetindik. Bunun üzerinde gerekli eğitimler, araştırmalar yapılmadı. Çeşitli illerde, bu işi yap dediğimiz sporcularla bayan güreşi yürüyordu. Ama şimdi bir projemiz var. Bu proje ile Türkiye genelinde güreşe yatkın bölgelerdeki bayanlarımız için de güreş eğitim merkezi adı altında eğitim merkezleri kuracağız. Bu sayede Türk bayan güreşinin temelini güçlendirip madalyalar alacağız. Şuan ki mevcut ile de devam edeceğiz. Onlardan da umudumuz çok yüksek. Bu hedeflerimiz kısa, orta ve uzun vade olmak üzere üç boyutlu. Şimdiye kadar yapılamayan güreşte kurumsal bir kimlik oluşturmalıyız. Türkiye'de 3 ayrı bölgede Bayan Güreş Eğitim Merkezleri kuracağız.”

Çeker, güreş eğitim merkezlerini Trakya, Karadeniz ve Anadolu bölgesinde kurmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz