Dünya Haberleri

  Çek Cumhuriyeti'nde hükümet krizi

  A.A.
  28.04.2009 - 13:41 | Son Güncelleme:

  AB dönem başkanı Çek Cumhuriyetinde yaşanan hükümet krizinin, Türkiye'nin AB müzakere sürecini olumsuz yönde etkilemeyeceği belirtiliyor.

  Çek hükümeti geçen ay Temsilciler Meclisinden güvensizlik oyu alarak, düşmüştü. Bu gelişme üzerine, ülkeyi ekim ayında düzenlenecek erken seçimlere hazırlamak üzere 8 Mayıs'ta teknokrat bir hükümet göreve başlayacak. Söz konusu kriz, Çek Cumhuriyeti'nin AB dönem başkanı olması sebebiyle ülkenin AB'yi nasıl yöneteceğine ilişkin soru işaretleri yaratıyor.

  Kurulacak teknokrat hükümetin AB'de siyasi görüşmeleri nasıl yürüteceği, AB zirvelerine kimin ev sahipliği yapacağı gibi konular merak konusu.

  AB zirvelerine usul gereği dönem başkanı ülkenin Başbakanı ev sahipliği yapıyor. Ancak Çek Cumhuriyetinde Başbakanın iktidardan düşmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus'un ev sahipliği yapması öngörülüyor. Klaus'un AB karşıtı görüşleriyle bilinen bir kişi olması, AB çevrelerinde kaygılara neden oluyor.

  Gözlemciler, hükümetin düşmesinin Çek Cumhuriyetinin AB dönem başkanlığının prestijini olumsuz etkilediğini ifade ederek, geçen hafta Prag'da düzenlenen Bayındırlık Bakanları toplantısına 27 üyeli birliğin sadece 7 bakanının katılmasını buna örnek gösteriyorlar.

  TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER ETKİLENİR Mİ

  Öte yandan, Çek Cumhuriyeti hükümetinin düşmesinin Türkiye'nin AB ile ilişkilerini ne yönde etkileyeceği de akıllardaki soru işaretlerinden bir diğerini oluşturuyor.

  Türk diplomatik kaynaklar, Çek Cumhuriyetinin Türkiye'nin stratejik rolü ve önemini iyi bilen ülkelerden biri olduğuna dikkati çekerek, AB'nin Türkiye'yi de içine alacak şekilde genişlemesinden yana bir tutum ortaya koyduğuna işaret ediyorlar. Çek Cumhuriyeti AB dönem başkanlığı sona ermeden Türkiye ile iki faslı açmak istiyor.

  Teknokrat bir hükümet görevde olsa da kaynaklar, ülkenin AB programının aynı şekilde devam edeceğini ve Türkiye'yi olumsuz etkileyecek bir durumun olmadığını vurguluyorlar.

  Çek Cumhuriyeti'nde 2 martta, genişlemeye dahil olan ülkelerin AB'ye katkılarının anlatıldığı, "5 yıl sonrası" başlıklı bir toplantı düzenlenmiş, bu toplantı Türkiye'nin müzakere sürecine faydalı olacak bir adım olarak algılanmıştı.

  Bu arada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün iki günlük resmi ziyaret için yarın Çek Cumhuriyetine gitmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı