Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cehennemin 3 nedeni mangal, piknik, rant

  Yaşar ANTER(DHA)
  17 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 2007 - 23:49

  Bodrum son 2 haftada yeşil örtüsünün 650 hektarını kaybetti. Yangınların insan kaynaklı olduğunu açıklayan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci "İnsanlarımız üç kuruşluk eğlence adına ormanlık alanlarda piknik ve mangal yaparak cennetin kül olmasına neden oluyor. Kasıt olasılığını da emniyet güçlerimiz ve ekiplerimiz araştırıyor" dedi.

  CENNETTEN CEHENNEME ALANYA

  CENNETTEN CEHENNEME MİLAS

  SABOTAJIN DELİLİ FOTOĞRAFLAR

  BODRUM’un Güvercinlik Köyü ile Milas’ın Meşelik Köyü sınırları içindeki Maya ve Pina yarımadalarında 4 ayrı noktada aynı anda çıkarak yaklaşık 250 hektarlık orman alanının kül olmasına yol açan yangın, dün tamamen söndürüldü. Sabah saatlerinde "dünyanın en büyük ve koruma altında bulunan tek Halep çamı ormanlık alanındaki" 810 hektardan yaklaşık 100 hektarının yandığı ve asırlık 80 bin Halep çamının kül olduğu ortaya çıktı.

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, "Eğitimsizliğin, bilinçsizliğin boyutu bu kadar olur. İnsanlarımız üç kuruşluk eğlence adına ormanlık alanlarda piknik ve mangal yaparak cennetin kül olmasına neden oluyor" dedi. Kahveci dünyanın en büyük ve koruma altındaki Halep Çamı Ormanı’nın yangında büyük zarar gördüğünü belirtti. Yangın sırasında bazı evcil hayvanların zincirle bağlı olduğu için alevlerden kaçamayıp feci şekilde öldüğü ortaya çıktı. Güvercinlik’teki yangının başlangıcına tanık olanların ifadeleri sabotaj şüphesini gündeme getirdi. Teknesiyle Kuyucak Koyu’nda bulunan İstanbullu mimar Soner Danyıldız, ilk dumanı gördüğünü, ardından dumanın bir patlama sonrasındaki gibi yoğunlaşarak top şeklinde gökyüzüne yükseldiğini söyledi.

  Alanya da alev alev

  Alanya’ya bağlı Demirtaş Beldesi’nde ise elektrik nakil hatlarının kopmasından kaynaklanan ve 3 köyü etkisi altına alan yangın, 148 hektarın üzerinde alanı kül etti. Mersin’in Bozyazı İlçesi’ne bağlı Karaisalı Köyü’nde çıkan orman yangınında ise 10 hektar kızılçam ile makilik alan yandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı