Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cedi Osman madalya alacaklarına inanıyor

2014 FIBA Dünya Kupası'nda ilk 16'lara kalan A Milli Basketbol Takımı'nın en genç oyuncusu Cedi Osman, "Madalya takacağımıza inanıyorum. Neden altın madalya olmasın?" dedi.

AA
SON GÜNCELLEME

İspanya'nın evsahipliğinde düzenlenen turnuvada yarın Barcelona'da Avustralya karşılaşacak A Milli Basketbol Takımı'nda moraller en yüksek seviyede bulunuyor.

Genç Milli Takım'dan ilk kez A Milli Takım'a çağrılan Cedi Osman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlarda çok büyük heyecan yaşadığını dile getirerek, "Bu benim ilk dünya şampiyonam. Buralara gelebilmek için çok çalıştım. A Takım farklı. Bu kadroda olduğum için çok mutluyum. İlk maçlarda çok heyecanlıydım ama Finlandiya ve Dominik Cumhuriyeti maçlarında artık heyecanımı yendiğimi düşünüyorum. Biraz rahatladım" diye konuştu.

Turnuvada bundan sonrası için iddialı konuşan genç basketbolcu, "Yarı finale kadar gideceğimize ve madalya takacağımıza inanıyorum. Yarı finalde büyük olasılıkla ABD ile eşleşeceğiz. ABD'yi ilk oynadığımız maçta ne kadar zorlayabileceğimizi gösterdik. 28 dakika boyunca zorladık. Neden bunu 40 dakikaya çıkarmayalım? Bir mucize olup kazanırsak, neden bir altın madalya olmasın?" ifadelerini kullandı.

Başantrenör Ergin Ataman'ın güvenini kazanmaya başlayan Cedi Osman, takımda herkesin birbirine uyum sağlayıp, daha fazlasını vermeye başladığını aktararak, Avustralya'yı yenmeleri halinde diğer maçlarda daha iyi oynayacaklarını iddia etti.


"Avustralya ile ya tamam ya devam maçına çıkacağız"
Basketbol Federasyonu Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş da İspanya'ya gelmeden önce ilk hedeflerinin çeyrek, sonrakinin ise yarı final olduğunu dile getirdi. Akkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunları gerçekleştirmek için grup ikincisi olmak önemliydi. Bunu gerçekleştirdik. Adım adım gitmek lazım. Şimdi Avustralya ile 'ya tamam ya devam' maçına çıkacağız. Mutlaka kazanmamız gereken, kazanmayı istediğimiz bir maç."

Türk basketbol tarihinde Avustralya ile yapılacak ikinci maça çıkacaklarına dikkati çeken Akkaş, bu takımı 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda yendiklerini, ancak takımların şu an farklı olduğunu hatırlattı.

Akkaş, şunları kaydetti: "Avustralya iyi bir takım. Basketbol kimliği olan, ülkemizde oynayan basketbolcuları da bulunan bir takım. Dolayısıyla biz onları, onlar da bizi tanıyor ama biz mutlaka ilk 8'e kalmalıyız. Bu takım için asıl başarı ilk 4'e kalmak olacaktır."

Millilerin, bazen sayı atma sıkıntısı yaşadığını, ancak bu zamana kadar sahada hep maksimum mücadele verdiklerini anlatan Barbaros Akkaş, "Sahadaki rekabetimizden hiç ödün vermiyoruz. Bu aynı şekilde devam edecektir. Yarın oynayacağımız 40 dakikadan sonra galip gelen tarafın biz olacağına inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.

A Milli Basketbol Takımı, bugün tek antrenman yaptıktan sonra yarın TSİ 21.00'de Barcelona'daki Sant Jordi Spor Salonu'nda Avustralya maçına çıkacak.

Bu arada grup maçlarının oynandığı Bilbao'da olduğu gibi Barcelona'daki maçlarda da 8 takımdan 7'sinin aynı otelde kalması, ABD'nin ise tek başına farklı bir oteli tercih etmesi dikkati çekti.Bunları da Beğenebilirsiniz