Dünya Haberleri

  Cecilia hemşireleri kurtarmaya gitti Libya para istedi

  Hürriyet Haber
  24.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’da yüzlerce çocuğa kasten AIDS virüsü bulaştırmaktan idama mahkum olan beş Bulgar hemşirenin yeni kurtarıcısı hiç beklenmedik biri: Fransa’nın first lady’si Cecilia Sarkozy.

  Fransa Cumhurbaşkanlığı uçağı ile Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin eşi  Cecilia ve AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita  Ferrero-Waldner tarafından getirilen sağlık personeli, Cumhurbaşkanı  Georgi Pırvanov, Başbakanı Sergey Stanişev, Dışişleri Bakanı İvaylo  Kalfin, Parlamento Başkanı Georgi Pirinski ve Avrupa Parlamentosundaki  Bulgar milletvekilleri ile yakınlarının katıldığı törenle karşılandı.

  BAYAN SARKOZY LİBYA'YA KADAR GİTTİ

  Bayan Sarkozy, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner’i yanına alıp önceki gün Libya’ya gitti ve Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin, bir hayır kurumunun başında olan kızı Ayşe Kaddafi ile görüştü.

  8 yıldır hapiste olan hemşireler ile Filistin asıllı doktorun idam cezalarının müebbet hapse dönüştürülmesinden sonra, Cecilia Sarkozy tahliye edilmelerini sağlamaya çalıştı. Libyalı yetkililer, Bayan Sarkozy’ye, "AB-Libya ilişkilerinin normalleştirilmesi" şartını koştular. Fakat AFP’ye konuşan bir Fransız diplomat, asıl meselenin para olduğunu belirtti. Diplomata göre Libya, Bingazi’deki bir sağlık merkezinin modernizasyonu ve AIDS bulaşan çocukların tedavisi için AB’den nakdi yardım istiyor. AB ise, hemşirelerin suçunu kabul etmek anlamına geleceği için tazminat ödemeyi reddediyor.

  BULGARİSTAN'DA HEMŞİRELERE AF

  /images/100/0x0/55eb38b2f018fbb8f8b34255

  Hemşireler Bulgaristan'da objektiflere böyle poz verdi

  Sofya Havalimanı'nda Libya'dan gelenlerin karşılanması sırasında  açıklama yapan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Cumhurbaşkanı Georgi  Pırvanov'un hemşireler ve Filistinli doktorun cezalarıyla ilgili af  kararı aldığını bildirdi.

  Fransa Cumhurbaşkanlığı uçağı ile Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin eşi  Cecilia ve AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita  Ferrero-Waldner tarafından getirilen sağlık personeli, Cumhurbaşkanı  Georgi Pırvanov, Başbakanı Sergey Stanişev, Dışişleri Bakanı İvaylo  Kalfin, Parlamento Başkanı Georgi Pirinski ve Avrupa Parlamentosundaki  Bulgar milletvekilleri ile yakınlarının katıldığı törenle karşılandı.

  Sağlık personelinin idamdan kurtarılmasında kilit rol oynayan Fransa  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Libya lideri Muammer Kaddafi ile  defalarca görüşmüş, son olarak eşi Cecilia da araya girerek görüşmeleri  başarıyla sonuçlandırmıştı.

  Sofya Havaalanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Kalfin, 5  Bulgar hemşire ile Filistinli doktorunun 8 yıl sonra mutlu bir şekilde  sonuçlandığını söyledi.

  Kalfin, sağlık personelinin kurtarılması için emeği geçen Fransa  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin eşi Cecilia ve AB Komisyonunun dış  ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner'e özel olarak teşekkür  etti.

  "LİBYA İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ ARZUSUNDAYIZ"
         
  AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso,  Libya'da 439 çocuğa kasten HIV'li kan vermekten ömür boyu hapis cezasına  çarptırılan Bulgar hemşirelerle Filistinli doktorun Bulgaristan'a  dönüşlerine izin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  "Libya ile ilişkilerimizin daha da normalleştirilmesi arzusundayız" dedi.

  LİBYA, AB İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI
   
  İdama mahkum edilen Bulgar hemşirelerin affedilmesi karşılığında AB ile ilişkilerin normalleştirilmesi isteğini öne süren Libya istediğini aldı. Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Abdürrahman  Şalgam, HIV davasından mahkum olan Bulgar hemşirelerle Filistinli  doktoru, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladıktan sonra  ülkelerine gönderdiklerini söyledi.

  Şalgam, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Libya ile AB arasında,  aralarındaki işbirliğini artırmak ve geliştirmek için bir işbirliği  anlaşması imzalanmıştır. Anlaşma Libya ile Avrupa Birliği arasında tam  işbirliği ve ortaklığı ihtiva etmektedir" dedi.

  Libyalı Bakan, AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita  Ferrero-Waldner ile imzalanan anlaşmada, HIV kapan çocukların Avrupa  hastanelerinde ömürleri boyunca tedavilerinin üstlenilmesi ve çocukların  virüsü kaptıkları Bingazi hastanesiyle kentteki bir başka hastane ve tıp  merkezinin geliştirilmesi için yardımı içerdiğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı, anlaşmada, AB'nin eğitim ve tarihi eserler için  yardımının yanı sıra yasa dışı göçle mücadele için ülkenin kuzey ve  güney sınırlarındaki güvenliğin sağlanmasına desteğinin de öngörüldüğünü  açıkladı.

  MIITERAND'IN İLGİSİ DE PEŞMERGEYDİ

  Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın eşi Danielle Mitterand da 1989'da, Saddam'dan kaçan ve  Türkiye'nin güney doğu illerindeki kamplara yerleştirilen,  peşmergeleri ziyaret etmişti. Bayan Mitterand ziyaretinde, 12 Eylül öncesi Diyarbakır Belediye başkanı Mehdi Zana'nın eşi Leyla Zana ile de yaklaşık 1,5 saat süren bir akşam yemeği yemişti. Kuzey Irak'a da giden Mitterand daha sonra bir grup peşmergeyi Fransa'ya götürmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı