Dünya Haberleri

  Çeçenistan'da çatışma: 10 polis öldürüldü

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  04.12.2014 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti'nde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 10 polis hayatını kaybetti. Dokuz saldırgan öldürülürken, 28 kişi de yaralandı.

  Çeçen lider Ramazan Kadirov, yaptığı açıklamada, “Başkenti polis kılığında basan teröristlerle güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalarda biz de kayıp verdik" dedi.

  Kadirov, ellerinde, teröristlerin Doku Umarov ile bağlantılarını gösteren bilgiler olduğunu belirterek, "Elimizde Doku Umarov'un kardeşinin ses kayıtları var. Arkadaşlarını toplayarak Grozni'ye gürültü koparmaya göndermiş. Biz eylemin yarın olacağını düşünüyorduk, bugün yaptılar" dedi.

  Operasyonların tamamlandığını belirten Kadirov, bölgelerinde bu tür eylemlerin olmaması için çalışacaklarını kaydetti. Operasyonların bitmesiyle vatandaşların normal yaşantısına devam ettiğini belirten yerel kaynaklar, kentteki güvenlik önlemlerinin ise devam ettiğini ve giriş-çıkışlarda kimlik kontrollerinin yapıldığını bildirdi.

  Kadirov’un açıklamasına göre teröristler polis kontrol noktasına saldırdıktan sonra iki gruba ayrıldı. İlk grup Grozni’deki Basın Evi’nde mevzilenirken, ikinci grubun bir okulu ele geçirdiği duyuruldu.

  Güvenlik güçlerinin yürüttüğü operasyonla ilgili konuşan Kadirov, daha önce yaptığı açıklamada, “Basın evindeki hainleri yok ettik. 10-15 dakika sonra ikinci gurubu da yok edeceğiz. Grozni’ye saldıranlar buradan sağ çıkamayacak” demişti.

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü
  Bölgeden gelen ilk görüntüler on yıl önce sona eren Çeçen savaşını anımsatıyor. Ağır silahların kullanıldığı çatışmalar sırasında teröristlerin ele geçirdiği Basın Evi’nin yandığı görülüyor.

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü

  “KAFKAS EMİRLİĞİ” ÜSTLENDİ
  Saldırıyı “Kafkas Emirliği” adındaki muhalif grup üstlendi. Grup, internette yayımladığı bildiride, “Grozni şehrine bizim mücahit birliği girdi. Amacımız rejimden intikam almak. Operasyona ‘Şehit’ adı verildi. Gece eylemini başlatma emrini ise cephe komutanı Aslan Butukayev (Emir Hamzat) verdi. Şehre giren grup Kadirov’un söylediğinin tersine can kaybı vermedi. Operasyon sırasında çok sayıda mühimmat ele geçirdik. Bize karşı koymaya gelen bir askeri konvoyu da imha ettik” denildi.

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü
  Emir Hamzat

  Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federal Meclis’e hitaben yapacağı yıllık konuşmayla Grozni’deki olaylar arasında bağlantı olduğu tahmin ediliyor.

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü

  Çeçenistanda çatışma: 10 polis öldürüldü

  Etiketler: çeçenistan
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı