Gündem Haberleri

  Çeçen mafyası Türk işadamlarını kaçırdı

  Hürriyet Haber
  17.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İhale için Çeçenistan'a giden 3 Türk işadamı mafya tarafından kaçırıldı. Çeçen mafyası, işadamlarımızı serbest bırakmak için 10 milyon dolar fidye istedi.

  İzmirli mühendis 35 yaşındaki Yalçın Daşik, mimar 46 yaşındaki Salim Türkmen ve mühendis 43 yaşındaki Burhan Çakmak, 400 milyon dolarlık inşaat bağlantısı yapmak üzere 14 Ocak'ta Çeçenistan'a gittiler. Daşik, Türkmen ve Çakmak, Cumhurbaşkan Yardımcısı Vaha Aslanov, Grozni Vali Yardımcısı Musa Edilov'la görüştü. Çeçen TV’si işadamlarının Aslanov'la görüşmesini televizyondan yayınladı ve ‘‘Türk müteahitlerle altyapı ve inşaatlar için yapılan görüşme olumlu geçti’’ ifadesini kullandı.

  Takside tuzağa düştüler

  Televizyon haberlerinden sonra Çeçenistan'da tüm dikkatleri üzerlerinde toplayan işadamları 21 Ocak'ta Türkiye'ye gelmek için, İnguşetya Karbulak Kasabası'nda, evinde kaldıkları Çeçen ailesinin yanından ayrıldı. Nalçık Havalimanı'na gitmek üzere taksiye binen 3 işadamı, mafyanın tuzağına düştü. Taksi şoförü, Türk işadamlarını bir çıkmaz sokağa götürdü.

  Silahlı 5 kişi yol kesti

  Taksinin önünü kesen 3'ü asker üniformalı 5 kişi, otomatik silahlarını çekerek, işadamlarını kaçırdı. Gözleri bağlı götürüldükleri yarısı su dolu bodrumda işadamlarının üzerindeki 10 bin doları alan mafya, 10 milyon dolar da (2.5 trilyon lira) fidye istedi. Daşik, Türkmen ve Çakmak, paralarının olmadığını söylediler. Bir süre sonra mafya, 3 Türk işadamından en yaşlısı olan Salim Türkmen'i fidyeyi getirmesi için serbest bıraktı.

  Para gelmezse öldürürüz

  İzmir'e gelen Türkmen'in başından geçenleri anlatmasıyla, Daşik ve Çakmak'ın aileleri ne yapacaklarını şaşırdı. Aileler İzmir Valiliği ve Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem görevlilerine olayı anlatarak yardım istedi. Konu Dışişleri Bakanlığı'na aktarıldı. Bu arada Türkmen'i telefonla arayan Çeçen mafyası, fidyeyi 10 milyon dolardan 5 milyon dolara indirdiklerini, para 45 gün içinde gelmezse, rehineleri öldüreceklerini bildirdi.

  Aileler endişe içinde

  Mühendis Burhan Çakmak (üstte) ile mühendis Yalçın Daşik hâlâ fidyecilerin elinde rehin. Aileleri ise çaresiz ve perişan. Çakmak'ın eşi Gülhan Çakmak, 17 ve 13 yaşındaki iki çocuğuyla eşinin kurtulacağı günü beklerken ‘‘Bizler normal gelir düzeyi olan aileyiz. İstenilen fidye çok yüksek, bu parayı bulamayız’’ dedi. Biri 7, diğeri 1.5 yaşında iki çocuk babası Daşik'in eşi Hatice Daşik ise endişeli bekleyişini sürdürüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı