Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çeçen lideri Basayev öldürüldü

  10 Temmuz 2006 - 15:38Son Güncelleme : 10 Temmuz 2006 - 19:59

  Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Çeçen komutan Şamil Basayev'in bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi. Moskova, Basayev'in gelecek hafta St. Petersburg'da yapılacak G-8 zirvesi sırasında ses getirecek büyük bir eylem yapma hazırlığı içinde olduğunu açıkladı.

  Patruşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabulünde yaptığı açıklamada, Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

  Rusya'nın Kuzey Osetya Cumhuriyeti'ndeki Beslan kasabasındaki bir ilkokulu basan teröristler, okulda bulunanları rehin almış, yapılan operasyon sonucu, çoğu çocuk 300'den fazla kişi hayatını kaybederken, olayın sorumluluğunu Basayev üstlenmişti.

  Rusya iç istihbarat servisi FSB'nin Başkanı Nikolay Patruşev, Rusya tarafından en çok aranan teröristler listesinin başında bulunan Çeçen lider Şamil Basayev'in İnguş Cumhuriyeti'ndeki bir çatışmada öldürüldüğünü söyledi.

  Çeçen lideri Basayev öldürüldü
  Şamil Basayev'in fotoğrafı Yeni Şafak Gazetesi'nin internet sitesinden alınmıştır

  Patruşev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kabulünde yaptığı açıklamada, “Basayev ve bir grup militan dün gece İnguş Cumhuriyeti'nde düzenlenen operasyonda imha edildi” dedi.

  Nikolay Patruşev, operasyonun, FSB'nin özellikle Rusya'daki terörist saldırılar için silahların sağlandığı denizaşırı ülkelerdeki mevzilerini güçlendirmesinden dolayı başarılı olduğunu kaydetti.

  "G-8 SIRASINDA BESLAN BENZERİ BİR EYLEM YAPACAKTI"

  Militanların 15-17 temmuzda St. Petersburg'da yapılacak G-8 zirvesi nedeniyle Rusya'ya baskı yapılmasını sağlayacak planların hazırlığı içinde olduğunu kaydeden Patruşev, “Size daha önce bu operasyonun hazırlığıyla ilgili raporumda belirttiğim gibi operasyon, İnguş Cumhuriyeti'nde pazar gecesini pazartesiye bağlayan saatlerde düzenlendi. İnguş Cumhuriyeti'nde terörist saldırıları düzenleyen ve organize eden Basayev ile bazı militanlar bu operasyon sonucunda imha edildi” dedi. Putin de konuşmasında, Basayev'in öldürüldüğü operasyona katılan tüm güvenlik görevlilerine teşekkür ederek, “Bu, Beslan'da çocukların öldürülmesi, Budonnovsk'a (1995 yılında Stavropol bölgesindeki Budonnovsk kasabasına düzenlenen saldırıdan Basayev sorumlu tutulmuştu) saldırılması gibi tüm bu terörist eylemlere katılan canilerin cezalandırılmasına çok iyi bir örnek oldu” dedi.

  Terörizm ile mücadelede rehavete düşülmemesi uyarısında bulunan Putin, “Terörizmin gerçekten büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini çok iyi biliyoruz. Operasyonel çabalarınızı zayıflatmayın. Bölgede yaptıklarımızın etkisini artırmalıyız” diye konuştu.

  Rus güvenlik güçleri daha önce de Basayev'in öldürüldüğünü açıklamışlar, ancak bu haberler doğrulanamamıştı. Ancak Basayev'in öldürüldüğü ilk defa en üst düzey istihbarat şefi tarafından açıklanırken, Çeçen kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı.

  Öte yandan, Çeçen militanlar da Basayev'in öldürüldüğünü doğruladılar.

  Haberde, “işgalcilerin” İnguş Cumhuriyeti'ndeki özel bir operasyonda Basayev'in öldüğünü açıkladıkları, bu açıklamada “hiçbir detayın bulunmadığı” ifade edildi.

  Moskova'nın desteklediği Çeçen yönetiminin Başbakanı Ramazan Kadirov da açıklamasında, Basayev'in öldürülmesinin, “tüm Çeçen ve Rus ulusu için büyük bir sevinç olduğunu, çünkü bu kişinin elinin kanlı olduğunu” belirtti.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 63 Yorum }
  • bertan canderoğlu 10.7.2006 18:13:14
   300 çocuk katilinin APO dan ne farkı var? çok bilmiş terör uzmanları lütfen açıklasın..<br>hakkettiği cezaya çarptırılmıştır.<br>vatan hainlerinin sonu hep böyle olmalı.
  • turk turk 10.7.2006 18:12:49
   burada kimse cecenistanda neler oluyor bilmiyoruz ve sadece ruslardan gelen bilgilerle oradada ki haberleri aliyoruz, eger burada ki yazilanlari cecen kardeslerimiz gorse cok uzulurler, tiyatro baskininda o cocuklar rus askerlerinin zehirli gazlariyla olmustur ama bunu kimse bilmez, cunki ruslar in dunya medyasina kasitli yansitmasidir. bir ulke dusunun kendi ulkesini kendi sartlari ile rusya gibi bir deve karsi savunuyor. ama cok gucleri yok ve ses getirecek ve dunyanin gozunu cecenistanda nele
  • galip göz 10.7.2006 18:10:57
   Amerikan destekcisi basayev e burda seriatcilar sahip cikiyor...Ne güzel yesil dolarlarin ardinda ne hesaplar dönüyor ...Seriatcilarin hepsi uzaktan kumanda ...cok yazik kumandayi oynatan beyaz sarayda ;seriatcilar gelmis aglasiyor...Vallahi komik ya...
  • Necip Moralı 10.7.2006 18:10:53
   Benzer bir haber 2002 yılında da yazılmıştı. Çeçen kaynaklarca doğrulanmadıkça inanamaycağım..
  • yawash a 10.7.2006 18:09:58
   Utanmasanız Şeyh Şamile de terörist diyeceksiniz. belki bu dünyada belli olmayabilir ama. Kimin haklı kimin haksız olduğu arihette meydana cıkacak.
  • Leman G. 10.7.2006 18:09:30
   Yorumlarınızı okudum ve birçoğuna çok gülüyorum.. Birincisi BASAYEV'in rusyadaki çocukların ölümüne neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor, ama adamın arkasından atıp tutuyorsunuz... En büyük günah gözünle görmediğine şahitlik etmektir .Türkiye için savaşsaydınız ve size terörist deselerdi hoşunuza gidermiydi? Ülkenizi korumak ve düşman elinden almak için savaşmazmıydınız? ananız babanız gözünüzün önünde öldürülürken buna seyircimi kalırdınız? Haklıyı Haksızı Ancak Allah (c.c) bilir..
   
  HaberlerPokemon GoGuetemalaPokemon Go cinayetiKöprüaskerHarp OkuluKuleli