Dünya Haberleri

DÜNYA

  Çeçen eylemcilere Ruslar operasyon düzenledi

  Hürriyet Haber
  31 Temmuz 2001 - 19:23Son Güncelleme : 31 Temmuz 2001 - 19:23

  Rusya'nın güneyinde dolu bir otobüsü rehin alan Çeçen eylemcilere karşı Rus anti-terör Timleri operasyon düzenledi. Rus TV'leri bir eylemcinin öldürüldüğünü ve operasyonun başarı ile bittiğini duyurdular

  İstediklerinin yerine getirilmemesi durumunda otobüsü içindeki yolcular ile birlikte havaya uçurma tehditinde bulunan Çeçen eylemciler için operasyon başlatıldı. 49 kişilik Rus özel anti-terör timlerinin otobüsü sardığı ve operasyona başladığı duyruldu. Bölgeden çatışma ve patlama seslerininde geldiğide iletilen haberler arasında.

  OPERASYON BAŞARI İLE TAMAMLANDI

  Kremlin'den yapılan açıklamaya göre operasyon sonrasında bir eylemci öldürüldü, yolcular ise sağ olarak kurtarıldı. Kremlin sözcüsü Sergei Yastrzhembsky 'Yolcuların arasında hiç bir can kaybının olmaması sevindirici bir gelişmedir' dedi. Operasyondan sonra otobüse giren Rus polisi araçta tam otomatik makinalı tüfekler ve ağır makinalı silahlar buldu.

  RUS TV'LERİ : KESKİN NİŞANCILAR İŞİ BİTİRDİ

  Rus TV kanalları ise operasyonun tamamlandığını ve operasyon sırasında bir eylemcinin öldürüldüğünü bir rehinenin de  yaralandığını duyurdular. Aynı kaynaklar operasyonun başarı ile tamamlandığını ve eylemcilerden birinin keskin nişancılar tarafından öldürülmesinin dışında bir kişinin yaralandığını bunun dışında da bir can kaybı olmadığını duyurdular.

  Rusya Başsavcısı Vladimir Ustinov yaptığı açıklamada, otobüsün kırılan cam parçalarının yolculardan bazılarının hafif şekilde yaralanmasına yol açtığını, eylemcilerden birinin öldüğünü diğerinin de yaralı olarak ele geçirildiğini kaydetti.

  Federal Güvenlik Servisi Stavporol kenti şubesi sözcüsü İgor Trubitsiyn, iki eylemcinin, Mayıs 1994'te aynı bölgede otobüs kaçırmak suçundan hapis cezalarını çeken 5 Çeçenin serbest bırakılmasını istediğini söylemişti.

  DİĞER EYLEMCİ YARALI ELE GEÇİRİLDİ

  Operasyon sonrasında kurtarılan yolcuların iyi durumda olduğu ancak bazılarının hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Rusya Başsavcısı Vladimir Ustinov yaptığı açıklamada, otobüsün kırılan cam parçalarının yolculardan bazılarının hafif şekilde yaralanmasına yol açtığını, eylemcilerden birinin öldüğünü diğerinin de yaralı olarak ele geçirildiğini kaydetti.

  Federal Güvenlik Servisi Stavporol kenti şubesi sözcüsü İgor Trubitsiyn, iki eylemcinin, Mayıs 1994'te aynı bölgede otobüs kaçırmaksuçundan hapis cezalarını çeken 5 Çeçenin serbest bırakılmasını istediğini söylemişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı