Gündem Haberleri

  CeBIT'ten hayatı kolaylaştıran teknolojiler

  Hürriyet Haber
  04.10.2007 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Dünyanın sayılı bilişim fuarları arasında gösterilen CeBIT Bilişim Eurasia dün kapılarını yoğun bir katılımla açtı. Yerli ve yabancı şirketlerin en son teknolojilerini ilk defa görücüye çıkardığı fuarda günlük yaşamda kolaylık sağlayan ürünler öne çıktı.

  Teknoloji dünyasındaki son gelişmelerin sergilendiği CeBIT Bilişim Fuarı, İstannbul Beylikdüzü'ndeki Tüyap Fuar Alanı'nda dün kapılarını açtı. 7 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak fuarda en yeni LCD televizyonlar, süper hızlı bilgisayarlar ve özellikle çocuklar için teknolojik çözümler dikkat çekti. Fuarın organizasyonunu üstlenen Hannover Fairs İnterpro Genel Koordinatörü Şafak Alpay, bilgi ve iletişim teknolojilerini hem bireylerin hem de kurumların gündemine taşımak için bu fuarı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Fuardan öte, bir iş platformu kurduklarına dikkat çeken Alpay, "900'ün üzerinde firmanın en iyi ürün ve hizmetlerini sunacakları bu platform pek çok profesyonel için bir sıçrama noktası olacaktır. CeBIT Bilişim, İstanbul'u en büyük ticaret merkezlerinden biri olması yolunda önemli bir adım. 70 ülkeden 150 bini aşkın ziyaretçiyle bu etkinlik, 2012'de istanbul'u Avrasya'nın teknoloji başkenti yapacak güçtedir" diye konuştu.
   
  Ar-Ge'ye 16 milyar dolar

  Fuarın açılış kurdelesini kesen Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, yaptığı konuşmada bilişim teknolojilerinin Türk sanayisindeki önemine dikkat çekti. Türkiye'nin ekonomik çözümü için bilginin ve teknolojinin etkin kullanılması gerektiğini söyleyen Çağlayan, "Önümüzde çok büyük başarı hikayeleri var. İrlanda, İsveç ve Hindistan gibi ülkeler bilişimle kalkınmanın nasıl bir başarı olduğunu tüm dünyaya kanıtladılar. Biz de bunu yapabilecek güçteyiz. Özellikle yazılım ve hizmet alanlarında gücümüze inanıyorum" diye konuştu. Bilgi toplumuna geçişin tamamlanması için okullara internet bağlantılı bilgisayarlar kurulduğunu hatırlatan Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, bilişimin desteğiyle küresel rekabet avantajı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın mümkün olduğunu söyledi.

  2012'de Türkiye'nin Gayrı Safi Milli Hasıla'sının yüzde 2'sini Ar-Ge'ye ayıracağını söyleyen Çağlayan, "Hükümetimizin 2012 için GSMH hedefi 800 milyar dolarn. Bu demek oluyor ki, araştırma ve geliştirmeye 16 milyar dolar ayrıacak hale geleceğiz" dedi.
   
  Exper'den kesintisiz  bilgisayar

  Ülker'e bağlı Datateknik Bilişim Grubu'nun geliştirdiği yeni bir güç kaynağı sayesinde bilgisayarlar elektrik kesintilerinden etikilenmeyecek. Masaüstü bilgisayar kasalarında bulunan güç ünitesine eklenen bir akü sayesinde, herhangi bir enerji kesintisinde kullanıcılar 30 dakika boyunca bilgisayar çalışmaya devam ediyor.  Konu hakkında bilgi veren Datateknik Bilişim Grubu Başkanı İhsan Taşer, bu teknolojilerinin dünyada bir ilk olduğunu ve patent için başvuru yaptıklarını söyledi. Taşer, "Bilgisayarların daha verimli çalışmasını sağlayacak bu güç kaynağı ani elektrik kesintilerinde veri kaybının da önüne geçmeyi sağlıyor. Önce Exper marka bilgisayarlarda kullanacağız. Daha sonra diğer yerli ve yabancı üreticilerle çalışacağız" dedi.

  Sınıflar için gezgin laboratuvar

  Exper Bilgisayar tarafından geliştirilen Gezgin Sınıf Aracı sayesinde artık her sınıf bir bilgisayar laboratuvarına dönüşebilecek. Tekerlekli bir dolap şeklindeki aracın içinde 20 adet dizüstü bilgisayar bulunuyor. Ders işleyen sınıfta kullanılamak üzere bu bilgisayarlar sürekli olarak şarj ediliyor. Bilgisayarın içindeki 1.5 terabaytlık sabit diskte ise eğitim yazılımlar, oyunlar, filmler ve örnek uygulamalar bulunuyor. Öğretmenler bu diskteki bilgileri akıllı tahtalara bağlayarak ders işleyebiliyor. Intel ve Exper işbirliğiyle üretilen özel sektör okullarını öncelikle hedef alıyor. prototoip aşamasında. bu dizüstü bilgisayarlar masalara diziliyor.
   
  Vestel'den evde kumanda kavgasını bitiren teknoloji

  Vestel'in geliştirdiği 'Sound Beam' adlı teknoloji sayesinde, erkekler televizyonda maç seyrederken kadınlar sevdikleri diziyi izleyebilecek. Ses ve görüntü sistemlerinde büyük bir yenilik olarak tanımlanan bu teknoloji, televizyonda hem görüntüyü hem sesi ikiye bölerek aynı anda iki program izlemeyi mümkün kılıyor. Aynı ekranda iki görüntünün yanyana izlenebilmesi yeni değil. Sound Beam'i farklı kılan ise Beam2me uygulaması ile aynı anda televizyon seyreden izleyicilere iki farklı ses birbirine karışmadan iletiliyor ve ekrandaki görüntü ikiye bölünerek kişilerin ayrı kanalları ve programları aynı anda seyretmesi sağlanıyor. İlave hoparlör sistemi almaya gerek olmadan, televizyondan maksimum ses performansı elde edilmesine yarayan Beam2me teknolojisi sayesinde, gerçek 5+1 ses deneyimine çok yakın ses elde ediliyor. Ayrıca hoparlörlerin özel dizaynı sayesinde ortama dağıtılan ses, duvarlardan yansıyarak tam ortada birleşiyor ve televizyonun karşısında oturan izleyiciye optimum ses performansı sunuyor.

  Süper Lig'in keyfi bilgisayarda

  Oyunseverler arasında efsane olarak kabul edilen Fifa'nın 2008 sürümü Türk tüketicileriyle ilk defa CeBIT fuarında buluştu. Türkiye Süper Liginin eksiksiz olarak yer aldığı oyun, bilgisayarın yanı sıra oyun konsollarında da kullanılacak. FIFA 08'de, 620 lisanslı takım, 30 resmi lig ve 15 binin üzerinde oyuncuyla daha gerçekçi bir futbol serüveni sunuluyor.
   
  Avea'dan renkli mesajlar

  Cebit 2007'de birçok yeni servisini tanıtan Avea, burada görüntülü iletişim olarak bilinen Üçüncü Nesil (3N) teknolojisini test test etme imkanı sunuyor. Ziyarerçilerin bu teknolojiyi yakından görebileceği Avea'nın standında firmanın birçok yeni servisi de yer alıyor. Bu ürünlerden RenkliSMS, bugüne kadar siyah beyaz olarak kullanılan SMS servisine renk katıyor. Renklismsyazıp 5550 numarasına SMS gönderince gelecek olan linkten uygulamayı indirilebilen Avea aboneleri, mesajlarında arka plan rengini seçebilir, kelimeleri hatta tek tek harfleri farklı renklerle de yazabilirler. Ayrıca duygularını daha iyi ifade edebilmek için çeşitli ikonları mesajlarına ekleyebiliyorlar. Aboneler, sadece standart SMS tarifesi ücreti ödeyerek bu uygulamadan yararlanabilirler. Avea ayrıca, Üçüncü nesil teknoloji öncesinde EDGE teknolojisi ile çalışan mobil TV uygulamasını tanıtıyor. MobilVizyon, cep telefonlarından TV seyretmeyi, trafik kameralarına ulaşmayı, vizyona girecek filmelerin fragmanlarını izlemeyi ve IMKB'de işlem gören hisse senetlerini takip etmeyi mümkün kılıyor.
   
  Harçlıkla alınabilen dizüstü bilgisayar

  Özel Bilgi İşlem'in Türkiye'de geçtiğimiz haftalarda temsil etmeye başladığı Nec bilgisayarın Classmate PC adlı dizüstü modeli fuarın en çok ilgi çeken ürünlerinden biri oldu. Çocukların bile harçlıklarıyla alabileceği bir bilgisayarı olarak tanıtılan bu dizüstü, eğitimde yeni bir dönem başlatmaya aday. 12 yaşa kadar olan çocuklar için NEC Computers Intel işbirliğiyle üretilen Classmate PC,  1000 YTL'nin altında bir fiyatla satılacak. Bilgisayar içinde, öğrencilerin okullarında kullanabileceği uygulamalara da yer verilecek.
   
  Çeyrek tonluk televizyon

  Dünyanın en büyük televizyonu da ilk defa CeBIT Bilişim'de tanıtıldı. 103 inç (217 cm) Panasonic ekran boyutuna sahip televizyon Tekofaks standında sergileniyor. 2 milyon pikselden daha fazla dağıtma ve

  yansıtma özelliğine sahip olan televizyonda aynı zamanda 1080p HD yüksek hızlı piksel sürücüsü bulunuyor. 2.5 metre boyundaki plazma TV'nin bir diğer özelliği ise 220 kilogram olması. 1.27 metre yüksekliğe sahip olan ürün ancak bir vinç yardımıyla taşınabiliyor.

  Apple'dan ücretsiz Final Cut Studio eğitimi

  7 Eylül - 27 Ekim tarihleri arasında sadece Caddebostan Myra, Kanyon Troy ve Şişli Artı APR'larda Mac Pro veya MacBook Pro ile birlikte Final Cut Studio 2 veya Final Cut Studio Upgrade alanlar 1,350 USD değerinde Final Cut Studio Eğitimi ve 75 USD değerindeki Sertifikasyon sınav giriş hakkını ücretsiz olarak kazanacaklar.
   
  Ses, grafik ve kurgu…final cut studio ile ihtiyaciniz olan tüm prodüksiyon araçlari bir arada!

  Final Cut Studio, içindeki birbirinden farklı ve güçlü kurgulama araçlarıyla harikalar yaratıyor. Bir prodüksiyon için gerekli tüm özelliklerden daha fazlasına sahip olan Final Cut Studio, Allien 3 ve Fight Club filmlerinin yönetmeni David Fincher gibi Hollywood'un pek çok ünlü yönetmeni tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar, Final Cut Studio ile hareketli grafikler, ses tasarımları ve çoklu kamera oynatımı sayesinde farklı kurgulamalar yapabiliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı