ANKARA HABERLERİ

Cebimizde gezdirdiğimiz tehlikeye tedbir geldi

Hürriyet Haber
07.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 06.12.2009 - 20:47

Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda teste tabi tutulan 52 marka, 81 model cep telefonundan 34’ünde uygunsuzlar ortaya çıktı. Güvensizliği tespit edilen 3 farklı cep telefonu modeli için ‘Bertaraf işlemi’ başlatıldı.

Hürriyet Haber

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Piyasa Gözetimi Laboratuvarında test edilen 52 marka, 81 model cep telefonundan 34’ünde uygunsuzluklar tespit edildiğini bildirdi. Bu cihazların 10’unda olumsuz parametrelerin giderildiği, 12’sinde mahkeme sürecinin başlatıldığı ve güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı cep telefonu için ‘bertaraf işleminin’ başlatıldığı kaydedildi.

Tutanak tutuldu

BTK’dan yapılan açıklamada, piyasadaki ‘telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının’ teknik düzenlemeye uygunluğu ile piyasaya arz koşullarına uyulup uyulmadığının kurum denetçileri tarafından yapıldığı ve alınan numune cihazların ‘Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda teste tabi tutulduğu ifade edildi. Bu kapsamda yapılan denetimlerde, tüketicinin yoğun olarak kullandığı GSM cep telefonlarına öncelik verildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Güvensiz üç marka

“52 marka, 81 model cihaz, Piyasa Gözetimi Laboratuvarı’nda test edilmiştir. Testler sonucunda, 34 farklı marka model cihazda etiket silinebilirliği, cihaz ve/veya adaptörde teknik düzenlemeye uygunsuzluklar tespit edilmiş ve bu nedenlerle Güvensizlik Tespit Tutanakları tutulmuştur. Bu cihazlardan, 10 farklı marka modelinde olumsuz parametreler giderilmiş, 12 farklı marka model ile ilgili idari para cezaları ve test masraflarına itiraz nedeni ile mahkeme süreci başlatılmış, güvensizlik tespiti yapılan 3 farklı marka model ile ilgili sorumlu firmalar güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri gideremediklerini kabul ederek, bertaraf işlemlerini başlatmışlardır.

Tüketiciye bildirilecek

Ayrıca, güvensizlik tespiti yapılan ancak mahkeme süreci devam eden cihazların bertaraf işlemi için mahkeme sonucu beklenilmektedir. Güvensizlik nedeni olan olumsuz parametreleri gideremeyen firmalar, bu durumu tüketicilere bildirmek amacı ile gazete ve televizyonda duyurular yapmakta, tüketiciden iade gelen cihazları yeni model cihazlarla değiştirmekte veya parasının iade etmektedirler.

Firmalara konu ile ilgili gerekli uyarılar yapıldı

BTK’nın açıklamasında, güvensizlik tespiti yapılan cihazları ithal eden diğer firmalarla ilgili çalışmaların başlatıldığı ve konunun tedbir alınması amacıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Gümrük Müsteşarlığına iletildiği belirtildi. Güvensizlik tespiti yapılan cihazların piyasada bulunmaması için firmaların uyarıldığı ve cihazların piyasada bulunup bulunmadığıyla ilgili kontrollerin denetçiler tarafından yapıldığı ifade edildi.

Tüketicilerin teknik düzenlemeye uygun olmayan cihazları satın almaması, kullanmaması ve toplatılması esnasında mağdur olmaması için piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine aralıksız devam edildiği ve olumsuzlukların üzerine gidilerek güvenli cihazlar dışında piyasada cihaz bulunmaması hedefi ile gayret sarf edildiği de kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Cebimizde gezdirdiğimiz tehlikeye tedbir geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı