ANKARA HABERLERİ

Cebeci Çankaya Evi'nde okuma-yazma heyecanı

DHA
31.03.2016 - 11:44Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Cebeci Çankaya Evi'nde düzenlenen okuma-yazma kurslarının ilk seviyesini tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı. Türkmen asıllı Iraklı gençlerin de eğitim gördüğü sınıfta en büyük ilgiyi İstiklal Marşı'nı hatasız okuyan ve kursun “ablasıö olarak anılan Elif Erarslan oldu
Çankaya Belediyesi'ne bağlı Çankaya Evlerinde eğitimler ve hobi etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Pek çok kişisel gelişim, hobi ve eğitim kursunun verildiği Cebeci Çankaya Evi'nde, bu kapsamda başlayan 120 saatlik okuma-yazma kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. Kursiyerleri mutlu günlerinde, Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, Meclis Üyesi Çelebi Yiğit ve Çankaya Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürü Namık Kemal Yıldız da yalnız bırakmadı.
ÖĞRENMENİN YAŞI YOK
Okuma-yazma şenliğine dönüşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, Hz. Ali'nin “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurumö sözünü hatırlatarak “Böyle bir kültürden geliyoruz. Öğrenmenin yaşı yok. Böyle bir eğitime aracı olduğumuz için büyük mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
İLKOKUL DİPLOMASI DA ALACAKLAR
Çankaya Belediyesi'ne teşekkür eden Çankaya Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürü Namık Kemal Yıldız da, birlikte yapılan çalışmalardan güzel işler çıktığını belirtti. Yıldız, Cebeci'deki kursiyerlerin 300 saatlik ikinci etabı da başarıyla bitirerek ilkokul diplomalarını da en kısa zamanda alacaklarını söyledi.
IRAKLI TÜRKMEN GENÇLER TÜRKÇE ÖĞRENDİ
Konuşmaların ardından kursta öğrendiklerini törene katılanlarla paylaşan öğrenciler atasözleri, deyim ve manilerden oluşan eğlenceli bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Irak'taki savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve Türkçe öğrenmek için başladıkları kursu başarıyla bitiren Türkmen gençler Necla ve Necet, hazırladıkları şiir dinletisini sundular. Büyük ilgi gören dinletinin ardından sahneye çıkan ve kursun ablası olarak anılan Elif Erarslan da hatasız okuduğu İstiklal Marşı ile büyük alkış aldı.
ARTIK DAHA ÖZGÜRÜM
Daha önce okula gitme imkânı bulamayan 45 yaşındaki Hanım Akkuş ise okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu katılımcılara kendi sözcükleriyle anlattı. Daha önce okuma yazma bilmediği için dışarı çıkmaya çekindiğini dile getiren Akkuş,“Artık kendimi ifade edebiliyorum. Okuma yazma öğrenmek insanı özgürleştiriyor. Resmi belgeleri, yol tabelalarını okuyabiliyorum. Otobüse, dolmuşa gönül rahatlığıyla binebiliyorum. Bu fırsatı bize verdiği için Çankaya Belediyesi'ne çok teşekkür ediyorum" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cebeci Çankaya Evi'nde okuma-yazma heyecanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cebeci Çankaya Evi'nde okuma-yazma heyecanı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı