ANKARA HABERLERİ

Cebe’den "Yorum Yok"

Pınar ÇALIŞKAN
10.06.2013 - 00:00 Son Güncelleme :

Sanatçı Figen Cebe’nin “Yorum Yok” adlı sergisi Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde açıldı. Cebe, konukların 2012 öncesi yapılan resimleri Gezi Parkı eylemleri ile bağdaştırdıklarını söyledi.

Pınar ÇALIŞKAN

Figen Cebe’nin son 6 yılda yaptığı çalışmalardan oluşan “Yorum Yok” adlı kişisel sergisi Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde açıldı. Sanatçının önceki sergileri “Işığı Arıyorum”, “Saat ve Zaman” ve “Zamanın Sesi”ndeki ana temaları ışık ve zaman, son çalışmalarında da izlerini gösteriyor. Temalar, Cebe’nin “Saat ve Zaman” sergisi sonrası yaptığı 17 resimlik bir dizide daha fazla görülüyor. Sanatçı, 17 farklı zaman diliminde üretilmiş resim ile fotoğraf ve şablon gibi destekler olmadan, aynı malzemeyi ve aynı tekniği kullanarak aynı kompozisyonu tekrarlıyor. Bu yolla beyin ve el arasındaki koordinasyonun, değişik zamanlarda nasıl farklı izler bıraktığını irdeliyor.

SORUNLARIN BASKISINI YANSITIYOR

6 yıllık aranın uzun bir süre olduğunu söyleyen Cebe, kaotik bir şeyler yapmak istediğini belirterek eserlerini şöyle tanımlıyor:
“Sorguladığım başka konularda yaptığım resimlerden de örnekler var. Bu resimler, dünyada ve Türkiye’deki sorunların baskısına ve yaşadığımız şizofrenik atmosfere rağmen resim yapmaya devam etme isteğimin birer göstergesi. Bu sebeptendir ki resimlerin hepsi 2012’de yapılmasına rağmen, konukların birçoğu resimlerin Gezi Parkı Direnişi öncesi olup olmadığını soruyor.”

DÜŞÜNDÜKÇE İLHAM GELİYOR

Sanatçı Cebe, resim yapma sürecinin nasıl işlediğine ilişkin soruyu, “Beni ilgilendiren en önemli şey resim yapma süreci ile ilgili düşünmek. Düşündükçe ve bunun üzerine çalıştıkça ilham geliyor. Sözcükler ve bu sözcüklerin her bir bireyde farklılaşan algıları büyük merak konusu. Somut bir şeyi bile betimleye çalışırken ne derece açıklama yaptığımızı bir düşünün, soyut kavramlarda ise mesele daha da zorlaşıyor” şeklinde yanıtladı.

SERGİNİN FRANSIZ KONUKLARI

Çok sayıda sanatseverin katıldığı açılışta, Figen Cebe’yi yakın dostları ve öğrencileri de yalnız bırakmadı. Aynı zamanda Fransızca hocalığı yapan Cebe’ye Fransa Ankara Büyükelçiliği, Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Olivier Ramadour, Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdiresi Anne-Elisabeth Gautier-Budai ve Fransız Sefiresi Sabine Bili eşlik etti. Cebe’nin “Yorum Yok” adlı sergisi 30 Haziran tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Cebe’den "Yorum Yok" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cebe’den "Yorum Yok" haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı