CDU: Ülkücüleri partimizde istemiyoruz

Hürriyet Haber
03.12.2014 - 16:29 | Son Güncelleme:

Radikal siyasi düşüncelere sahip olan insanları partiden uzaklaştırmak isteyen Alman Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU), parti tüzüğünü değiştirmek için kolları sıvadı.

Konuyla ilgili önerge, Köln'de yapılacak olan Genel Kurul Toplantısı'nda tartışılacak.

Tüzüğün "partiye zarar veren davranışlar" yasasının genişletilmesini öngören önergeye göre, CDU üyesi olarak parti ilkeleri ile örtüşmeyen örgütlere üye olan kişiler partiye zarar verdiği gerekçesi ile partiden uzaklaştırılacak.

Önerge, CDU'nun Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Birliği tarafından yapıldığı belirtilirken, bölgede Türk asıllı parti üyelerinin daha önce de birçok kez tartışma konusu olduğu vurgulandı. Aşırı sağ saflarında yer alan ülkücü hareketine dahil olan CDU üyeleri hakkında yerel basında haberler çıktığı ancak bunun CDU Kuzey Ren Vestfalya'daki CDU lideri Armin Laschet tarafından önemsenmediği belirtildi.

Alman Welt gazetesi, Kuzey Ren Vestfalya CDU yönetiminin şimdi ise tüzüğün değiştirilmesine yönelik önergeyi kabul ettiğini belirtti. Haberde ayrıca Hamm bölgesinde görev yapan bir CDU üyesinin ülkücü hareketine yakınlığından dolayı partiden men edilmesine dair dava açıldığı bildirildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı