Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Caz Festivali'ne yasak gölgesi

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 1999 - 00:01

  İstanbul Valiliği tarafından, 6 Temmuz'da yayınlanan ve 13 Temmuz'da da festivali düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na gönderilen tebliğe göre, açıkhava konserleri ve diskoteklerdeki programın hafta içi saat 24.00'de, hafta sonu da 01.00'da sona ermesi gerekiyor.

  Bu karar sadece festival seyircisini değil, festivale konuk olan sanatçıları da etkiledi.

  Bazıları ülkemize daha önce de pek çok kez gelen ve konser veren ünlü sanatçılar yeni alınan bu kararı şaşkınlıkla karşıladı.

  Medya'da çıkan haberler üzerine önceki gece gerçekleştirilen Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine'ın konserinden önce ise bu yanlışlık düzeltildi. Şişli Emniyet Müdürü, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Yönetmeni Melih Fereli'yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ dedi. Bunun üzerine Pine ve grubu, gece saat 24.15'e kadar konserine devam etti.

  İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da Hürriyet İstanbul'a yaptığı açıklamada bu talimatın kendisinden gelmediğini belirterek uygulamanın sadece mahalle aralarında gece geç saatlere kadar süren ve çevreyi rahatsız eden gürültüye karşı olduğunu söyledi. Tantan ‘‘Bu hatanın düzeltilmesini isteyeceğim’’ dedi.

  YASAK ÖNCEKİ GECE KALKTI

  Festivale konuk olan pek çok sanatçı bu yasak ile ilgili görüşlerini ‘‘Daha önce böyle bir şey yoktu. Şimdi nereden çıktı’’ diyerek dile getirdiler.

  Kenny Garret Dörtlüsü ve Courtey Pine'ın konserinden önce ise bu yanlışlık düzeltildi. Şişli Emniyet Müdürü Zeki Bey, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Yönetmeni Melih Fereli'yi arayarak ‘‘Bütün bunlar bir yanlış anlamadan kaynaklanıyor. Konserler dilediğiniz kadar sürebilir’’ dedi. Bunun üzerine Pine ve grubu, gece saat 24.15'e kadar çaldı.

  İçişleri Bakanı Saadettin Tantan da Hürriyet İstanbul'a yaptığı açıklamada bu talimatın kendisinden gelmediğini belirterek uygulamanın sadece mahalle aralarında gece geç saatlere kadar süren ve çevreyi rahatsız eden gürültüye karşı olduğunu söyledi. Tantan ‘‘Bu hatanın düzeltilmesini isteyeceğim’’ dedi.

  FİNAL KHALED'DEN

  6. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, bu akşam sanatseverlere veda ediyor. Festivalin son gecesinde Açıkhava Tiyatrosu'nda Cezayirli şarkıcı Khaled bir konser verecek.

  Dünyanın sayılı trompetçileri arasında yeralan Erik Truffaz, saat 23.00'ten itibaren Dulcinea'da, Bugge Wesseltoft, saat 23.30'den itibaren Roxy'de sahne alacak.

  Babylon'da ise Dj Martin Globalocal Morales ve Dj Dave Hucker'ın gösterileriyle dolu hareketli bir festival vedası var.

  İÇİŞLERİ Bakanı Saadettin Tantan'ın 'ses kirliliğine' karşı başlattığı 'huzur operasyonu' Uluslararası İstanbul Caz Festivali'ni olumsuz etkiledi. Joshua Redman Branford Marsalis Ben Harper gibi dünyaca ünlü sanatçılar konserlerini tamamlayamadılar.

  BİZİ TUTUKLAYACAKLAR

  Stefan Harris, Joshua Redman ile birlikte bir konser veren Branford Marsalis, konserin ardından Redman ile gerçekleştireceği jam session'ı bu yasak yüzünden yapamadı. Marsalis, seyirciye yaptığı konuşmada ‘‘Biz Joshua ile kaptırıp giderdik, bu konser sabaha kadar sürerdi. Ama maalesef curfew (gösteri dünyasında 'konserin sonu' anlamında, sözlüklerde ise sokağa çıkma yasağı olarak geçiyor) yüzünden bitirmek zorundayız. Aksi halde bizi tutuklayacaklar’’ dedikten sonra soluğu Roxy'de aldı ve çalmayı orada sürdürdü.

  Bu arada Branford Marsalis ile Joshua Redman'ın jam session'ına katılacak olan saksofoncu Joe Lovano'nun Açıkhava Tiyatrosu'ndaki girişimleri de sonuçsuz kaldı.

  The Innocent Criminals adlı grubuyla birlikte sahne alan Ben Harper ise, yasağı duyunca ‘‘İlkelerimi bozup konseri iki saatten önce bitirmem’’ deyince, sanatçıdan önce konser verecek olan The Blind Boys of Alabama da sahneye beş dakika önce çıktı ve konserini belirlenen zamandan önce bitirdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı