"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

CAZ FESTİVALİ 2001

<B>Çeşitli Sanatçılar<br><br></B>(Universal)<br><br>8'İNCİ Uluslararasıİstanbul Caz Festivali'ni yarıladık. Ağır toplar Nick Cave & The Bad Seeds, PJ Harvey, Cachaito, Diane Reeves ve Wayne Shorter Quartet, Celia Cruz filan geçti.

Ama daha sırada Cubanismo, Sting, Esbjörn Svensson, Pink Martini filan var. Bir hafta daha güzel müzik yani, sonrası Allah kerim. Bu yıl festivale katılan sanatçılardan 11'inin parçalarını (bir de büyük insan Nils Peter Molvaer'den bonus track var) içeren albüm, festival hatırası olarak çok manalı bir çalışma. Bir de bu vesileyle değinmek istediğimiz bir mevzu var. Şimdi gittik seyrettik, bilgilendik, kulaklarmızın pası silindi festivalde. Fakat kime teşekkür edeceğiz. Bu krize rağmen festivalin yapılmasını sağlayan sponsorlara. Şu listeyi bir kenara asın, arada sırada bakıp, ‘‘Teşekkür ederim sayın firma’’ deyin... ‘‘Garanti, Emirates, Fujifilm, Matras, Turkcell, Pirell, Rejoice, Roche, Osmanlı Bankası, Aria ve DHL.

15 MINUTES

Orijinal Film Müziği

(BMG)

15 Minutes oynadı, belki de hala oynuyor fakat nedense ‘‘Haydi gideyim şu filme’’ hissini bir türlü oluşturamadık içimizde. Bu sıcakta zaten bir tek Seagal'in filmini filan çekebiliyorum. Bir de Cube güzeldi. Her neyse, filmle bir işimiz yok. Karışık albüm sevmediğimi zaten biliyorsunuz. Fakat iş soundtrack'e geldi mi, durum değişiyor. 15 Minutes'in soundtrack'i inanılmaz güzel. God Lives Underwater, Moby, Prodigy, Gus Gus, David Holmes gibi ‘‘Taht kurmuşsun kalbime, en derin yerindesin’’ kontenjanından isimler var.Moby'nin ‘‘Porceain’’ine Rob Dougan güzel bir remiks yapmış. . Prodigy'nin ‘‘3 Kilos’’u gibi bir başka güzellik var sonra. 94 model ama olsun. Vaziyet böyle arkadaşlar. Modern müzik alemlerinde takılıyorsanız es geçmeyin. İştah açıcı, kan basıncını ayarlayıcı bir albüm. Bayinizden ısrarla isteyiniz. Vermez ise kafayı çakınız.

ESBJÖRN SVENSSON TRIO

Good Morning Susie Soho

(ACT- Equinox)

ZAR zor da olsa Bugge Wesseltoft demeyi tam başarmışken, festival tayfası ‘‘zor isimli sanatçı kontenjanı’’ndan bu arkadaşı soktu devreye: Esbjörn Svensson. Esbjörn Svensson Trio, 18 Temmuz Çarşamba günü saat 19.30'da Cemal Reşit Rey'de olacak. Ve Svensson, Dan Berglund ve Magnus Öström kadrosuyla sahneye çıkacak olan ekip, tahminimizce caz meraklılarını zevkten Japon karpuzuna çevirecek bir konser verecek. ‘‘Nasıl böyle bir tahminde bulunabiliyorsun, kahin misin birader?’’ diyeceksiniz. Fakat ben albümü dinledim. Hem kuzeylilere güvenim acayiptir benim. Sağlamcı olurlar. Bunca yıldır, hiçbir kuzeyli cazcı utandırmadı konserinde bizleri. Bu da süper olacak. Çarşamba programımız belli yani. Esbjörn Svensson üstüne Pink Martini çekeceğiz. İyi bir şey.
X