"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Çayyolu’nda güvenlik sıfır!

GEÇEN hafta sonu Çayyolu Yeniöz Sitesi’nde bir hırsızlık olayı yaşandı. Yaşları 14-15 olan 3 genç bir eve girerek bir miktar para ve otomobil anahtarları çaldı.

Kapının önünde park edilen otomobili de alan gençler site görevlisi ve ev sahibinin gelmesi üzerine hızla uzaklaşarak aracı Çayyolu Polis noktasının önüne park etti.
Ama ne yazık ki gerek Doktorlar Sitesi’nin gerekse polis noktasının kameraları bu olayı kaydedememişti!
Geçtiğimiz günlerde bir şüpheli yakalandı ama diğerlerinden haber yok. Çayyolu’nun durumu ortada özellikle Cuma-Cumartesi semt pazarı ile beraber yoğunlaşan hırsızlık olaylarına karşı çok dikkatli olmak gerekiyor.
Zira Çayyolu’nun üçte ikisi şuan tatilde.
Ankara’nın en gözde ve zengin yerleşim alanında İlçe olmamasının da verdiği olumsuz katkı nedeniyle ne Amirlik ne de Müdürlük sadece polis noktası bulunmaktadır.
Rakamlara bakarsanız bizim neyimiz eksik? Fazlamız olmasın? Çayyolu da vergisini verenlerin ikamet ettiği bir semt’dir. Yani nüfus yanında yüzölçümü ile birçok il ve ilçeden büyük Çayyolu’nun asayişinin bu kadar hafife alınması, Çankaya ve Yenimahalle İlçe Emniyet Müdürlüğünün Noktaları arasında yetersiz personelle korunması düşünülemez.
Biz Çayyolu olarak kendi emniyetimiz için sitelerde güvenlik görevlilerimizi bile tutmuşken, sayısı yetersiz Emniyet Personeli ile yeni kanundan faydalanarak tahliye olan Hırsızların açık kapısı olmak istemiyoruz.
Daha dün akşam aydınlık saatlerde Çayyolu’nda bazı sitelerin içinden 2 araç düz kontak yapılarak çalınmak istenmiş, 3 sitenin alt katlarına içinde ev sahibi olduğu halde girip hırsızlık teşebbüsünde bulunanlara apartman görevlileri ile özel güvenlikçiler müdahale ederek kovalamış ve hırsızlar kaçmışlardır. Etimesgut ve Sincan semtlerinde bile MOBESE kameraları varken Çayyolu’nda bu kadar umursamazlık yakışmıyor.
M.G.

2 günlük denetim sorunu çözümler

SİZİN aracılığınız Ankara Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden bir ricam olacak. Dikmen Caddesi’ndeki Polisevi’nin karşında bulunan Tavuskuşu Sokağı Dikmen Caddesi’nden Hürriyet Caddesi’ne doğru tek yönlüdür. Dikmen Caddesi tarafında tekyön,H ürriyet Caddesinde de iki adet girilmez tabelası olduğu halde sürücüler bunlara aldırış etmeyip ters yöne giriyorlar. 22 senedir ne zaman sürücüler bu tabelalara dikkat edecekler diye bekliyorum. Uzun farlarla uyardığım zamanda kendi ihlallerine aldırış etmeden işi kavgaya kadar götürüyorlar.
Burada yapılacak iki günlük denetim burayı ihlal edenlere sanrım iyi bir uyarı olacaktır.
Ali TAN

Her yere büfe kuruluyorsa orada fukaralık başlamıştır

KIZILAY istikametinden gelip Sıhhıye Meydanı istikametine giden hat üzerinde bulunduğumuzu düşünürsek yolun sol tarafı olan Sıhhıye Orduevi sonrası ve sağ tarafı olan Sağlık Bakanlığı önünde yeni yapılmakta olan iki adet büfe görmekteyiz. Kamu düzenine ilgisiz ancak ranta bir o kadar ilgili olan yetkililere sorum şudur ki bir büfenin açılabilmesi için o bölgede gerekli nüfus yoğunluğu ne olmalıdır ve bu yoğunluk bu bölgede nasıl tespit edilmiştir?
Orduevi istikametinde yaklaşık 50 m’lik bir mesafede 3 tane, Sağlık Bakanlığı istikametinde 2 tane büfenin bulunmasında ne tür toplumsal ihtiyaçlar tespit edilerek bu büfelere oralara konma izni verilmiştir? Ucunda bir rant kokusu olduğunu hissettiğim bu oluşumda ne tür bir kamu yararı düşünülmüştür?
Buradan sevgili Ankara’lılara çağrım şudur ki bizler yani kentin kalıcı sahipleri bu ranta ve bu peşkeşe tepki göstermediğimiz sürece bu tür oluşumlar her köşede bit gibi türemiştir ve türeyecektir.

İŞTE ÖRNEK...

Kurtuluş Parkı’nın Kurtuluş İtfaiyesi’ne bakan kısmında yaklaşık 2-3 yıl önce getirdiler büfeyi kondurdular, sonra birileri yıktırdı. Aradan iki hafta geçmeden aynı büfe tekrar yapıldı. Şimdi ise bir marketin kapsama alanı kadarlık bir bölümü masa ve sandalyelerle donatmış durumda. İşte Sakarya Meydanı 3 ay öncesine kadar büfeden geçilmiyordu. Nasıl oldu ise temizlendi. Her belediye kendi sorumluluk sahası için bir izin çıkarıyor sonrasında etraf büfeden geçilmiyor. Ardından gerekli denetimlerde yapılmadığından bu arkadaşlar yayıldıkça yayılıyor. Meydanın ortasında (Sakarya Meydanı), parkın kıyısında (Kurtuluş Parkı, Güvenpark, Zafer Parkı), kaldırımın tamamında (Sıhhıye Köprüsü üzeri) insan yerine büfe gördüğümüz bu günlerde Ankaralılardan beklentim şudur ki bu tür sorunları ve soruları birbirlerine değilde yetkililere sorarak onlarda takipçileri olduğumuz düşüncesini yaratmamız gerekmektedir. Aksi takdirde bu zihniyet mutfağınızın yanına bile büfe açar.
İsmi saklı

 

X