ANKARA HABERLERİ

Çaykur'un özelleştirilmesi gündemde değil

Hürriyet Haber
18.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, hükümetin gündeminde ÇAYKUR'un özelleştirilmesiyle ilgili bir konunun bulunmadığını bildirdi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, beraberindeki heyetle Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'yı ziyaret etti.
Bakan Yazıcı, MÜSİAD gibi iş dünyasının aktörlerinin temsil edildiği yapıları son derece önemsediklerini, toplumun örgütlü yapılara kavuşmasının o toplumun dinamikleşmesinin bir göstergesi olduğunu söyledi. MÜSİAD'ın ekonomiyle ilgili yıllık raporunda kalkınma konusunu gündeme aldığını hatırlatan Yazıcı, “Biliyorsunuz bizim partimizin isminde de adalet ve kalkınma var. Yani 2001'de kurulurken adalet ve kalkınmaya vurgu yapmışız. Sizin temanızın da kalkınma olması bizi memnun etti” dedi.
Bakan Yazıcı, bir soru üzerine Ramazan ayında vatandaşların tüketime odaklandığını, iftar ve sahur hazırlıkları yaptıklarını hatırlatarak, bu dönemde bazı ürünlerin satışında artış olduğunu kaydetti. Bu dönemde vatandaşı yanıltıcı ürünlerin de satılabildiğini anlatan Yazıcı, "Vatandaşlarımıza hatırlatmak istiyorum. Şayet Ramazan dolayısıyla satın aldıkları ürünlerde aldatıcı fiyat artışlarına yol açacak bir takım uygulamalar varsa bunları da haksız olarak niteliyorlarsa, hemen bizim tüketici hattından bakanlığımızı aramaları mümkündür. Bakanlığımız da bu konuda her zaman olduğu gibi teyakkuz halinde olacaktır” diye konuştu.
Tüketicinin Korunması Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nün bakanlığının önemli birimlerinden olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı, geçen yıl okullar açılmadan önce özellikle çocukların kullanacağı materyallerin sağlık ve hijyen bakımından standartlara uygun olup olmadığının denetimini yaptıklarını, çok olumlu sonuçlar elde ettiklerini, sağlığa zararlı olan materyalleri toplattıklarını anımsattı. Yazıcı, bu yıl Ramazan ayında da bunu daha geniş kapsamlı yapacaklarını kaydetti.
Çaykurun özelleştirilmesi gündemde değil

Piyasa denetmeni aldık
 
 Bundan 1 ay önce bakanlık bünyesine yeni personel aldıklarını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:
 “Bunların arasında da 'piyasa denetmeni' ismi altında 150 dolayında yeni personel bulunuyor. Bunları eğitmek suretiyle piyasaya sevk edeceğiz. Denetim çalışmalarını diğer ilgili bakanlıklarla birlikte sürdürdürüyoruz. Özellikle Ramazan ayında vatandaşlarımız, tüketicilerimiz herhangi bir sorunla karşılaşması halinde bakanlığımızın 24 saat süreyle hizmet verdiği tüketici hattını
 arayabilir. Bunun ötesinde bütün illerde ve ilçelerde faaliyet gösteren tüketici
 hakem heyetleri var. Bunlara da başvurabilirler.”
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çaykur'un özelleştirilmesi gündemde değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:57
 • Guneş
  07:20
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:12
 • Akşam
  18:43
 • Yatsı
  20:01
Sayfa Başı