Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çayırbaşı’nda yağmur korkusu

  Hürriyet Haber
  26.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.07.1999 - 00:01

  Geçtiğimiz ay yağan şiddetli yağmurlarla birlikte sağlıklı bir alt yapıya sahip olmayan Sarıyer'e bağlı Çayırbaşı Mahallesi’nde özellikle Merkez Camii arkasındaki sokaklarda tüm evleri pis su bastı. Muhtar Yaman Ertul soruyor: ‘‘Önümüzdeki günlerdeki şiddetli yağmurlara karşı şimdiden önlem almak gerekmez mi?’’

  Sarıyer sırtlarında, artık İstanbul'da pek sık rastlamadığımız o eski mahalleleri hatırlatan bir mahalle. Şimdi yaz, sokakta yaşanıyor. Kapı önlerine atılan hasırlarda, kilimlerde oturuyor kadın-erkek, çoluk çocuk mahalleliler. Çayırbaşı İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip. Üstelik denize sadece 100 metre uzaklıkta.

  Kuşkusuz altyapı problemleri var. Belediye hizmetleri buraya pek fazla uğramamış. Bu ilk bakışta anlaşılıyor. Yine de bu mevsim, insan Çayırbaşı'nda dolaşırken, buradaki renkli hayatın, yağmurla karabasana dönüşeceğini düşünemiyor. Ama öyle.

  İstanbul'un her şiddetli yağmurda su basan bölgelerinden biri Çayırbaşı. Daha geçen ay yağan şiddetli yağmurda, özellikle Merkez Camii'nin arkasındaki sokaklarda kalan evlerin hepsini, pis sular basmış. Sebep belli. Altyapı yetersizliği. Peki çözüm?O Şmdilik Kaf Dağı'nın arkasında.

  Bu sonuca kendi kafamızdan varmadık elbette. Çayırbaşı Mahallesi muhtarının kapısını çaldık. İşte söyledikleri:

  ‘‘Kanalizasyon sularının dize kadar yükselmesi karşısında başvurduğumuz Sarıyer Belediyesi bu bölgeye karışamayacağını belirtti. Sarıyer Belediyesi burası bize ait değildir, Büyükşehir'e aittir dedi. Büyükşehir'e ulaşamadık. Kısaca netice yok. Dize kadar yükseldi pis su. Zar zor, binbir minnetle İSKİ'den rica ile güç bela geçici yardım alabildik. Ama sorunun kökünden çözümü için Sarıyer Belediyesi'nden ilgi bekliyoruz. Sarıyer Belediyesi'ndeki Islah Planı'nın neticelendirilmesini bekliyoruz. Yağmur yağmadan, kanalizasyon taşmadan şimdiden önlem almak gerekmez mi? ’’

  Gerekir elbette. En azından akıl-fikir öyle söylüyor. Ama Çayırbaşı Mahallesi'nin kuruluşunda yer almayan akıl-fikir, şimdi de ortada görünmüyor. Onun yerine mahallelinin kendi imkanlarıyla aldığı, komik tedbirler var. Örneğin caminin arkasındaki Kemal Bakkal'ın ve yanındaki evin girişinin önüne tuğla ile iki sıralık bir set çekilmiş. Amaç belli: Yağmurla sokaktan taşacak kirli suları önlemek.

  Daracık sokaklar

  Çayırbaşı'nın sorunlarının çok olduğunu belirten Ertul, bölgede kimi sokaklarda sokak lambası olmamasından da dert yanıyor. Geceleri bu yerlerin ışıklandırılması için Boğaziçi Elektrik İdaresi Müdürlüğü'ne müraacaat etmişler, ama henüz bir yanıt alamamışlar.

  Kolayca tahmin edilebileceği gibi, bölgede çarpık yapılaşma yaygın. Sokağın ortasına yapılmış evlere bile rastlanıyor. Muhtarlığın yetkililere verdiği bir başka dilekçe de kaldırımların işgali ile ilgili. Sarıyer'i oluşturan 22 mahalleden biri olan Çayırbaşı'nın kimi sokakları öylesine dar öylesine dar ki, olası bir yangında itfaiye araçlarının bu sokaklara girmesi mümkün değil.

  Mahalleden ayrılmadan önce, muhtara son olarak bir diyeceği olup olmadığını soruyoruz. İşte söyledikleri: ‘‘Belediye kuruluşları mahallemizi çok ihmal etti. Bugüne kadar seçilen belediyelerin hiçbiri hizmet getirmediler. Yeni belediye başkanı için bir şey söylemek zor, henüz yeniler.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı