Çayda ‘Telemetri’ye geçti tasarrufu hastane olacak

Çilem KAYA
02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vodafone’un kurumsal müşterileriyle yeni iş olanakları sağlamak amacıyla hayata geçirdiği “İş Ortağım”, Doğuş Çay’la “Telemetri Sistemi ile Çay Ölçümü Uygulaması” başlattı. Daha önce manuel yaptığı çay alım işlemini Vodafone’la kurduğu Telemetri sisteminin ardından anında görebilen Doğuş Çay, buradan sağladığı tasarrufla bir onkoloji hastanesi kurmayı hedefliyor.

Zararı minimuma indiriyoruz

Doğuş Çay Kurucusu ve Genel Müdürü Alparslan Karakan, bugüne kadar yüzde 35 kapasite ile çalışan sistem sayesinde 1 milyon TL tasarruf ettiklerini söyledi.
Vodafone Kurumsal Satış Bölüm Başkanı İnanç Erol ve Doğuş Çay Genel Müdürü Alpaslan Karakan, sistemin çay sektöründe bir ilk olduğunu vurguladı. Uygulamanın, çay nakliyatında uzaktan ölçümleme avantajı ile çay üreticilerine daha pratik, daha kolay bir iş yapma deneyimini sağladığını vurgulayan Karakan, şunları söyledi: “Doğuş Çay’ın, daha önce manuel yaptığı çay alım işlemini Vodafone ile kurduğu telemetri sisteminin ardından anında bilgisayar sisteminde görebiliyor. Çay nakliyatı sürecinde meydana gelebilecek aksaklıkları ve gecikmelerden doğan zararı minimuma indiren sistem, çay üreticilerine zamandan tasarruf, kaliteli ürün, düşük maliyet ve hız gibi pek çok avantaj sağlıyor.”

Alpaslan Karakan, sistemin henüz yüzde 35 kapasite ile çalıştığını belirterek, şöyle konuştu: “Henüz yüzde 35’inin devreye girmesine karşın, şimdiden 1 milyon lira tasarruf ettik. 750 bin dolarlık toplam yatırım sonucunda, sistemin tamamının devreye girmesi ile 3 yıl içinde tasarruf tutarının 7 - 8 milyon liraya ulaşacağını öngörüyoruz. Bu kaynakla onkoloji hastanesi açacağız.”

500 çay alım merkezinde olacak

Telemetri sistemi ile çay alımının hem çay üreticisine hem de Doğuş Çay’a kolaylık ve tasarruf sağladığını anlatan Karakan, “Sistemin bize en büyük getirisi kalite, hızlı bilgi paylaşımı, müstahsil ile güvenli ve şeffaf bir ilişki ve verimlilik artışı. Proje tamamlandığında, Vodafone’un yüksek çekim gücü sayesinde bu hizmeti 500 çay alım merkezimize taşımış olacağız” dedi

Türkiye 750 milyar bardak çay tüketiyor

DOĞUŞ Çay Kurucusu ve Genel Müdürü Alparslan Karakan, 1985 yılında kurulan Doğuş Çay’ın dökme çay ile işe başladığını bugün ise poşet çaydan yeşil çaya kadar çok seçenekli bir üretim yaptığını anlattı. Rize’de 5 adet çay işleme ve Ordu’da bir adet çay paketleme fabrikalarının olduğunu kaydeden Karakan, Türkiye’nin yılda 240 bin ton çay tükettiğini söyledi. karakan, bu oranın 750 milyar bardak çaya denk geldiğini söyledi.

Soğuk çay üretimine başlıyor

DOĞUŞ Çay’ın yeni dönem hedeflerini anlatan Alparsalan Karakan, “Kahve evleri gibi bizde çay evleri kurmak için kolları sıvadık. Bir yıl içinde çay evlerini açmayı düşünüyoruz.  Halkımızı bu konuda daha da bilinçlendirmek istiyoruz. Çay evlerinde ilk etapta çayları ücretsiz dağıtacağız. Ben şahsen kahve içene gıcığım” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı