« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Çaycı bile olurum

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ekibi ile birlikte HÜRRİYET'i ziyaret eden Kalkavan, kongreye iddialı ve dev projelerle hazırlandığını belirterek, ‘‘Süleyman Seba'nın iktidar hırsı artık Beşiktaş'a zarar veriyor’’ dedi.

SÜPER EKİP

Kalkavan ekibinin ağır toplarından Turgay Ciner göreve geldiklerinde Almanya ve Türkiye'den dört futbol takımı satın alacaklarını ileri sürerken, ‘‘Avrupa'da final oynayacak süper bir ekip kuracağız. Değişim Beşiktaş'ı değil, Beşiktaş değişimi yönlendirecek. Yönetimde fırsatçı yaklaşımlara son’’ dedi.

PROFESYONEL KADRO

Nevzat Demir ise, Beşiktaş'ı profesyonel kadroların yöneteceğine değinerek, ‘‘Yöneten değil, denetleyen yönetim kurulu oluşturduk’’ ifadesini kullandı. Kazancı ise, göreve geldiklerinde Toshack ile masaya oturacaklarını ve çaresizlik içerisinde bırakılmasının nedenlerinin araştırılacağını açıkladı.

Beşiktaş Kulübü Başkan adayı İhsan Kalkavan, Mart ayında yapılacak kongreye iddialı ve dev projelerle hazırlandığını belirterek, yönetime alacağı ağır toplardan Turgay Ciner, Nevzat Demir ve Cemil Kazancı ile hedeflerini açıkladı. Kalkavan, ‘‘Seba'nın iktidar hırsı artık Beşiktaş'a zarar veriyor’’ dedi. Kalkavan, Ciner, Demir ve Kazancı düşünceleri şöyle açıkladılar:

B.Çekmece'de kendime ait 100 dönüm arazinin tapusunu göreve geldiğimizin sabahı Divan Kurulu'na teslim ederek, yönetimdeki arkadaşlarımızla kendi cebimizden 10 milyon dolarlık süper bir altyapı tesisi yapacağız. 17 branş için tesisler yapacağız.

Yurt dışında top koşturan gençlerimizi bir çatı altında toplayacağız. Yönetim olarak Alman liglerinden bir takım satın alacağız. Türkiye İkinci ve Üçüncü Ligi'nde pilot takımlar satın alarak altyapıdan ürettiğimiz gençleri değerlendireceğiz. Beşiktaş futbolcu üreten fabrika olacak.

SEBA'NIN DEVRİ DOLDU

Biz, ‘Seba gitsin de, yönetime gelelim’ iddiasında değiliz. Tam aksine bunca yıldır sessiz sedasız durduk. Ancak Beşiktaş'ın düşürüldüğü kötü durum karşısında artık sessiz kalmaya hakkımız yok. Seba devrinin dolduğunu kabul etmeli. İlkeli, gerçekçi ve tutarlı bir yönetim olacağız.

Beşiktaş taraftarı ve kongre üyeleri için yapacaklarımızı bir kitapçıkta topladık. Vaat değil taahhüt ediyoruz. Hem maddi, hem de manevi olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Beşiktaş için bırakın başkanlığı çaycılık bile yaparız.

Beşiktaş'ın kötü yönetildiğinin sayısız örneklerinden birini, marka gelirlerinde inanılmaz biçimde geri kalmamız gösteriliyor. 1997 yılında Galatasaray 1 trilyon, Fenerbahçe 850 milyar gelir sağlarken, Beşiktaş 170 milyarda kaldı. Yazık değil mi!

Beşiktaş futbol takımı güçlü bir kadroya sahip olmasına karşın neden bu kadar kötü durumda? Çünkü ipler Toshack'a bırakıldı. O da çok hata yaptı. Yönetim Toshack'ı gerektiği gibi denetleyebilseydi Beşiktaş bugün şampiyonluğa oynuyor olurdu. Yönetime geldiğimizde Toshack'ı acizlik içinde bırakılmasını soruşturacağız ve kendisi ile masaya oturacağız, sorunları tartışacağız.

AVRUPA'YI TARADIK

Hizmet için 2 yıl önceden yola çıktık. Barcelona, B.Münih'in kulüp çalışmalarını yakından inceledik. Öncelikle tüzük değişikliği yapacağız. Ekonomistlerimiz, işletmecilerimiz var. Avrupa Şampiyonları arasında yerini alacak bir Beşiktaş yaratacağız.

Büyük Beşiktaş hareketi tarihinde görülmemiş bir projeyle geliyor. Büyükçekmece projesi geçmiş dönemlerdeki bütün bütçeleri aşıyor. 10 trilyonluk bu kompleksi Beşiktaş'ın kasasından bir kuruş bile harcamadan hibe edeceğiz.

Büyük Beşiktaş hareketine kongre üyelerimizden büyük destek var. Yönetim dışından Ali Balkaner, Mehmet Üstünkaya, Kaya Sabancı, Kenan Kurşunoğlu gibi Türk ekonomisine yön verenler maddi ve manevi destek verecekler. Biz koltuk hırsı içinde değiliz. Beşiktaş için göreve talip olduk. Çünkü bu tehlikeyi görüp te sessiz kalma hakkını kendimizde bulamadık. Güçlü bir ekiple geliyoruz ve Beşiktaş'ın kaybettiği zamanı telafi edeceğiz. Büyük projelerimiz, dev hedeflerimiz var.

Beşiktaş'ta top koşturmuş sembol oyuncuları değerlendireceğiz. Beşiktaşlı tüm futbolcuları ayrı ayrı değerlendireceğiz. Avrupa ve Türkiye'de futbolcu tarama ekibi oluşturacağız. Metin, Ali, Feyyaz gibi oyuncuların menajerlik müessesine hazırlandırılması lazım.

BİZ FARKLIYIZ

Her gittiğim yerde söylüyorum. Hiç kimsenin 2 yıllık seçim döneminden fazla başkanlık yapmasını yararsız buluyorum. Ekonomistlerin söyledikleri ünlü bir söz vardır: ‘‘Bir işletmenin başında uzun yıllar kalan insanlarda işletme körlüğü oluşur.’’ Bu söz ekonomi literatürüne işletme sendromu olarak geçmiştir.

Beşiktaş'ta elit bir tabaka var. Bu tabakanın hiçbir istekleri yok. Kalpleri Beşiktaş'a hizmet etmek ve görev yapmak için çarpıyor. Araştırma ve geliştirme projemiz var. Beşiktaş'ı emeklilik hobisinden kurtarmalıyız.

Beşiktaş'ta büyük bir yapılanma olacak. Şu anda Futbol Şube Sorumluluğu var. Üçü de çok iyi niyetli insanlar. Her yere koşturuyorlar. Konunun uzmanı değiller. Bu olay oldukça yanlıştır. Yılmaz Ekergil, Recai Uğurluoğlu ve İlker Özbilek çok iyi insanlar ama konunun uzmanı değiller.

Beşiktaş kongre üyelerinin adresleri saklanıyor. Kongre üyelerine ne bir mektup ne de tebrik gönderiliyor. Bu insanların birbirleri ile diyalogları sağlanacak. Yurt içi ve dışındaki maçlara 35 yaşını aşmış kongre üyeleri ücretsiz götürülecek. 60 yaşını aşmış kongre üyelerine ismine yazılı özel koltuk verilecek. Rus KGB ile Amerika'daki FBI gizli istihbaratlarında yönetim listeleri alınırken, Beşiktaş yönetimi ısrarla kongre üyelerinin isimlerini açıklamıyor.

PROFESYONEL KADRO

Beşiktaş'ta ne teknik adama, ne de futbolcuya dayalı düzen kurdurtmayız. Buna kesinlikle karşıyız. Profesyonel bir kadro ile bu sorunları halledeceğiz. Benim yanımdakilerin çoğu eski sporcular. Seba 1989'da Metin Tekin'i satışa çıkarttı, biz durdurduk. Şimdi benim evladım diyor. Vefa duygusu olması lazım. Tüm eski futbolcular Beşiktaş'a altın çağ yaşatmıştır.

Altyapıyla önem vereceğiz. Daum ve Rasim Kara ile konuştuk. 11'er kişilik maç yapılacak saha yok. Tesis deniliyor. Antrenman sahası varla yok arasında bir olay. Bir büyük sancı da sosyal tesisler. Yeşilköy, Pendik, Çilekli Tesisleri'nden hangi kongre üyesi yararlanabiliyor.

1984 yılından bu yana Beşiktaş Kulübü yabancı futbolcu alımında gösterdiği istikrarsızlık nedeniyle 7 trilyonu sokağa atmıştır. Bunlar yönetim boşluğundan ve profesyonel kişilerin olmayışından kaynaklanmaktadır.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler