Gündem Haberleri

  Çay: MHP'den istifa etmeyeceğim

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanlığı görevinden alınan MHP Çorum Milletvekili Abdulhaluk Çay, azledilmesinin gerçek gerekçesinin Türk Kurultayı olmadığını belirterek, ancak "Azlin gerçek sebebinin ne olduğu sorusuna doğru cevabı vermek konumunda olan gerçek kişi, azil tasarrufunda bulunan Sayın Bahçeli'dir" dedi.

  Çay, Parlamento`da MHP'li bazı milletvekilleri ile daha önce ihraç edilen İçel Milletvekili Ali Güngör`ün de katıldığı basın toplantısında, bakanlıktan alınmasının ardından yapılan yorumları değerlendirdi. Çay, azil konusundaki gelişmeleri şöyle anlattı:

  "Bakanlıktan azil hadisesi ne yazık ki çarpıtılmaktadır. 24 Aralık 2001 günü Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Toplantısı sonrasında bakanlıkta çalışmamın başına döndüğümde saat 18.40 civarında Başbakan Sayın Bülent Ecevit telefonla aradılar. Kendisinin üzücü bir görevi üstlendiğini, koalisyon ortağı Sayın Bahçeli`den benim görevden alınmam yönünde bir isteğinin olduğunu, benim istifayı tercih edip edemeyeceğimi sordular. Ben de kendilerine teşekkür ederek, konu hakkında herhangi bir bilgim olmadığını ve gereğini yapabilecekleri hususunu ilettim. Daha sonra eşyalarımı toplayarak, görevli arkadaşlara gerekli talimatları verdim ve ticari bir araçla evime gittim. Bunun dışında Sayın Bahçeli`den herhangi bir randevu isteğim vs. olmadığı gibi böyle bir şeyi de kesinlikle düşünmedim."

  KAVRAM CAHİLLİĞİ

  Bakanlıktan azlinin "MHP'de ilkeli azil" şeklinde ifade edilmesini, "kavram cahilliği" olarak nitelendiren Çay, "Azil bir yetkinin kullanılmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, pek nadir, pek zaruri hallerde başvurulacak olan azil işinin milli, insani, vicdani ve ahlaki bir temeli olmalıdır. Devlet yönetme ciddiyeti bunu gerektirir. Aksi takdirde böyle bir işlemden hiç kimseye zerre kadar itibar payı düşmeyeceği bilinmelidir" dedi.

  Tüm gelişmelerden sonra "kamuoyu, milliyetçiler ve MHP`lilerin, azlinin gerçek sebebini sormaya devam ettiklerini" bildiren Çay, ``Busoruya doğru cevabı vermek konumunda olan gerçek kişi, azil tasarrufunda bulunan Sayın Bahçeli`dir`` diye konuştu.

  "Devlet yönetme ciddiyeti, parti yönetme sorumluluğu ve nezaket kuralları, konuyu karanlıkta bırakmak yerine, kamuya açık olmayı gerektirir" görüşünü dile getiren Çay, şöyle konuştu:``Büyük Atatürk, yöneticilere yönelik bir hitabında (Asla hatırdan çıkarmamalısınız: Bizim en büyük kuvvetimizi bugün de yarın da dürüst,açık bir siyaset ve sözlerimize bağlılık teşkil edecektir. Hakikaten memlekete hizmet etmek isteyenlerin kalbi açık olmalıdır, açık söylemelidir) diyerek, yöneticilerin uyması gereken kuralı ortaya koymuştur.Devlet yönetiminde görev almış hiç kimse, karnından konuşmamalı, gölgelere ya da aynalara hitap etmemelidir.

  Ancak açıkça ifade etmek isterim ki, geçmişte meydana gelen birçok önemli olayda yapıldığı gibi, susmaya devam edilirse bu takdirde akıllara `Acaba bugünkü MHP üst yönetimi, MHP`nin geçmişte kazandığı Türk milliyetçiliği imajından ve yüklendiği Türk milliyetçiliği misyonundan rahatsız mı olmaktadır, bu imajdan ve misyondan kurtulmak mı istemektedir?` sorusunu davet edecektir.

  Bunu da yıllarımı verdiğim MHP`nin yönetimine yakıştırmak istemiyorum.``

  KURULTAY GELENEĞİNİ TÜRKEŞ BAŞLATTI

  Çay, Türk devlet ve topluluklarını kapsayan kurultay düzenlenmesine merhum Alparslan Türkeş`in önayak olduğunu ve bu organizasyonun bir gelenek haline geldiğini söyledi.

  Bu yıl düzenlenen 9. Kurultay için Tanıtma Fonu İdaresi`ne başvurulduğunu, ancak bir yanıt alınamadığını anlatan Çay, bunun ardından 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in girişimi ve sponsorluk yoluyla yeterli maddi desteğin sağlandığını kaydetti. Çay, Türkeş`in, kurultayı düzenleyen vakfın onursal başkanlığını  Demirel`e verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

  ``Türkeş`in, kurultayların toplanmasını sağlayan destek dolayısıyla Demirel`e gösterdiği kadirşinaslığı tenkit etmek kimsenin haddi değildir.

  BAZILARINI RAHATSIZ ETMİŞSE...

  Öte yandan, bazı merkezlerden kamuoyuna dedikodu şeklinde yayılan Bakanlıktan azlimin Türk Kurultayı ile ilişkilendirilmesi, Türk Dünyası için olduğu kadar MHP için de büyük talihsizlik olmuştur. İnancım odur ki, bu ülkede kendisini Türk kabul eden hiç kimse Türk Kurultay`ından rahatsız olamaz ve olmamalıdır.``

  Çay, MHP`nin 1999 seçimlerine ``Bölücü terörün, yolsuzluğun ve yoksulluğun kökünü kazıyacağız. Türk Dünyası ile sarsılmaz bağlar kuracağız`` sözleriyle katıldığını dile getirerek, ``MHP davasının esasını teşkil eden bu ve benzeri konuların takipçisi olmam, hiç ihtimal vermek istemem ama bazılarını rahatsız etmişse böyle bir zihniyeti kabul etmem ve anlamam mümkün değildir`` dedi.

  Çay, basın açıklamasını, ``Tanrı Türk`ü korusun ve koruyacaktır`` sözleriyle bitirdikten sonra soruları yanıtladı.

  İSTİFAYI AKLIMA BİLE GETİRMEM

  Çay, bir gazetecinin ``Bu toplantıyı yapmanız töreye aykırı mıdır,uygun mudur?`` sorusuna ``Bunu biz de bilmiyoruz`` karşılığını verdi.

  Basın toplantısı düzenlemesinin, hakkında disiplin suçu sürecinin başlatılması anlamına geleceği yönündeki bir değerlendirme üzerine Çay, şöyle konuştu:

  ``Disiplin suçu var mı yok mu onu disipline verecekler bilir. Bir de hala Bakan mevkiinde iken benim hakkımda konuşan bir MYK üyesini hala disipline sevk etmeyen zihniyet ile televizyonlarda aynı mealde konuşan arkadaşlarımızı parti içinde tutan zihniyete bu soruyu sormanız gerekir.``

  Partiden istifa edeceği yönündeki söylentilerin sorulması üzerine,Çay şunları söyledi:

  ``Daha birçok kişi doğmadığı tarihte ben bu partiye hizmete başladım. 20 yaşında İstanbul İl Gençlik Kolu Başkanlığı yaptım. Dolayısıyla partiden istifa en son düşüneceğimiz şeydir. Şu anda öyle bir şey yok ve aklıma da getirmek istemiyorum.``

  MUHALEFET DEĞİL MİSYONA SAHİP ÇIKMA

  Abdulhaluk Çay, bir gazetecinin, basın açıklamasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli`ye yönelik eleştiriler bulunduğunu anımsatarak,``Bunu kendisiyle konuştunuz mu?`` sorusuna, ``Gerekli şeyler söylenmiştir`` yanıtı verdi.

  Basın toplantısına bazı MHP`li milletvekillerinin de katılmasının ``parti içinde bir muhalefet hareketi olup olmadığının`` sorulması üzerine Çay, ``Hayır, MHP`nin misyonuna sahip çıkan arkadaşlarımız. Ve sahip çıkacaklardır`` dedi.

  ANLAYIŞ FARKI MI?

  Çay, basın toplantısına bazı milletvekillerinin de katılmasının isyan anlamına gelip gelmediğini, Bahçeli`nin milliyetçilik anlayışında farklılık olup olmadığının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

  ``Konuşmam nettir. MHP`nin Türk Milliyetçiliğini bırakmak gibi birdüşüncesi olduğu kanaatinde değilim. Biz de o soruyu soruyoruz. Biz bunu milliyetçi kamuoyuna, MHP mensuplarına soruyoruz.``

  Çay, bir gazetecinin, MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevkat Çetin`in Ortadoğu Gazetesi`ndeki bir yazısında kendisini, ``Demirel`in dümen suyuna girmekle`` suçladığını söylemesi üzerine, ``O zaman rahmetli Alparslan Türkeş`i de aynı şekilde suçlamanız lamız`` dedi.

  KURT-KUZU HİKAYESİ

  Çay, Bahçeli ile konuşma gereğini neden hissetmediğinin sorulması üzerine, ``Azil kararı verilmiş, konuşmaya lüzum yok. Yani kurt-kuzu hikayesi. Yenmeye karar verilmişsiniz... Neyin hesabını yapacaksınız, neyi tartışacaksınız?`` dedi.

  Bakanlıktan azil kararının Başbakan Bülent Ecevit tarafından iletilmesini nasıl karşıladığının sorulması üzerine, Çay ``Tabii önce kendisinden duymak isterdik`` yanıtın verdi.

  Abdulhaluk Çay, 9. Türk Kurultayı`na birçok siyasi parti temsilcisinin davet edildiğini de kaydetti. Çay, bir başka soru üzerine, Bakanlık görevi sırasında en çok karma ekonomik komisyonun kendisine bağlı olduğunu belirterek, bu ülkelerin bulunduğu coğrafyayagitmesinin çok doğal olduğunu söyledi.

  5 MİLLETVEKİLİNDEN DESTEK

  Abdulhaluk Çay`ın basın toplantısına MHP`li milletvekillerinden Sadi Somuncuoğlu (Aksaray), Enis Öksüz (İçel), Edip Özbaş (Kahramanmaraş) ve Mesut Türker de (Yozgat) katıldı.

  Bir süre önce MHP`den ihraç edilen İçel Bağımsız Milletvekili Ali Güngör`ün yanı sıra Şaban Karataş da Çay`a destek verenler arasında yer aldı.

  Toplantıya katılan milletvekilleri, salon çıkışında Çay`ı öperek kutladılar.
      
    

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı