ANKARA HABERLERİ

Çavuşoğlu'dan Kerkük'teki bayrak tartışmasıyla ilgili açıklama: Desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz

DHA
29.03.2017 - 10:36Son Güncelleme :
Çavuşoğludan Kerkükteki bayrak tartışmasıyla ilgili açıklama: Desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz
DHA

 ANKARA, (DHA) - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kerkük'te Irak bayrağının yanına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılmasına ilişkin "Bu atılan adımı desteklemiyoruz. Doğru bulmuyoruz. Böyle yanlış adımları, bizim desteklememiz veya doğru bulmamız mümkün değil" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kerkük'teki bayrak tartışmasıyla ilgili TRT Haber'de yaptığı açıklamada, Kerkük'ün birçok etnik grubun yaşadığı bir şehir olduğunu belirterek, bölgede yaşanan süreci yakından takip ettiklerini söyledi Atılan adımı doğru bulmadıklarını vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Biz, burada bölgesel yönetimin yaptığı oylamayı doğru bulmuyoruz. Oylamadan önce de Neçirvan Barzani'ye Müsteşarımız Ümit Bey, telefon açarak, bu konudaki düşüncelerimizi paylaştı. Kendisinin söylediği, 'Artık oylama olur ama oylamadan 'evet' çıksa da biz bu bayrağı asmayı düşünmüyoruz'. O bölgenin etnik yapısını değiştirmek doğru olmaz. ‘Oldu bitti’ye getirmek de hiç doğru olmaz. Tek taraflı adımların da bir faydası olmaz. Böylesine bir adımın Irak'ın geleceğine, istikrarına, güvenine de faydası olmaz. Bu atılan adımı desteklemiyoruz. Doğru bulmuyoruz. Sorumluluk içinde herkesin davranmasını istiyoruz. Yapılan bir yanlış olduğu zaman bizim bunu kabullenmemiz mümkün değil. Böyle yanlış adımları bizim desteklememiz veya doğru bulmamız mümkün değil" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Çavuşoğlu'dan Kerkük'teki bayrak tartışmasıyla ilgili açıklama: Desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çavuşoğlu'dan Kerkük'teki bayrak tartışmasıyla ilgili açıklama: Desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı