SAKARYA HABERLERİ

Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2)

DHA
28.03.2017 - 17:44Son Güncelleme :
DHA

İNSANI YARDIMDA İKİNCİ SIRADAYIZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde  'Genç Kürsü' söyleşisine katıldı. Türkiye'nin insani yardım konusunda milli gelire göre dünyada açık ara farkla birinci sırada olduğunu belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:
"Bizim sorumluluğumuz sadece 80 milyonla sınırlı değil. Bizim sorumluluğumuzun içinde dünyadaki tüm mazlumlar da var. 2 milyar civarındaki ümmetten de sorumluyuz biz. Bu bilinçle Türkiye büyük olması lazım, güçlü olması lazım. Bugün dünyada insanı yardımda Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra rakam olarak ikinci sıradayız. Yaklaşık yılda 4 milyar dolar insanı kalkınma yardımı yapıyoruz. Milli gelire göre ise açık ara dünyada birinci sıradayız."
Girişimci olunması ve sorunları çözmek için ikili ilişkileri geliştirmek gerektiğini kaydeden Mevlüt Çavuşoğlu, "Şu anda 25'ten fazla ülkeyle ilişkilerimizi işbirliği düzeyine çıkardık. Ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıyoruz. Stratejik koordinasyon konseyleri kuruyoruz, yani liderler düzeyinde olmasa bile dışişleri bakanları düzeyinde yapıyoruz" dedi.
Çavuşoğlu, ticaretin önündeki engelleri kaldırmak, ikili ticaret anlaşmaları imzalamak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, "En son Körfez İşbirliği üyeleriyle serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlattık ve bu yılın ilk yarısının sonuna doğru önemli bir mesafe kat edeceğiz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 17 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çavuşoğlu: Milliyetçi kendi nefsine yenilip de PKK'lılarla aynı safta yer alamaz (2) haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı