ANKARA HABERLERİ

Çavuşoğlu: Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacağım (Geniş haber)

DHA
14.06.2017 - 01:02Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ANKARA

DHA

"KATAR'A YÖNELİK YAPTIRIMLAR AÇIKLANINCA TÜM DÜNYA GİBİ BİZE DE SÜRPRİZ OLDU. ADETA ŞOK OLDUK"

"CUMHURBAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZIN TALİMATI VE DAVETİ ÜZERİNE BU ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ İNŞALLAH"


Hakime TORUN / ANKARA (DHA) - DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a arkadaşlarımız cevap bekliyor. Bölgeye bir ziyarette bulunacağım. Katar'a yönelik yaptırımlar açıklanınca tüm dünya gibi bize de sürpriz oldu. Adeta şok olduk. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine yarın bu ziyareti gerçekleştireceğiz inşallah. Çözülmeyecek bir sorun değil çözülmesi lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe ile görüşmesinin ardından yaptığı ortak basın açıklamasında Katar'a gideceğini belirtti. Çavuşoğlu Katar ziyaretine ilişkin, " Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a arkadaşlarımız cevap bekliyor.  Bölgeye bir ziyarette bulunacağım" dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE İNŞALLAH BURUNDİ'YE BÜYÜKELÇİLİĞİMİZİ AÇACAĞIZ"
Çavuşoğlu, "Türkiye henüz Burundi'de büyükelçilik açmadı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Afrika'daki büyükelçilik sayımızı arttıracağız. Önümüzdeki süreçte inşallah Burundi'ye büyükelçiliğimizi açacağız. 4 tane birbirinden değerli anlaşma imzaladık. Önümüzdeki süreçte ben de Burundi'ye bir ziyarette bulunmak istiyorum. Büyükelçiliğimizin açılışına gideriz. Bu yıl işçinde sayın Cumhurbaşkanımız bazı Afrika ülkelerini ziyaret edecek. Bu Afrika ülkesine verdiğimizin değerin göstergesidir" diye konuştu.

"HER İKİ CUMHURBAŞKANIMIZ DA BİR DARBE GİRİŞİMİNE MARUZ KALDI"
Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe, "Her iki cumhurbaşkanımız da bir darbe girişimine maruz kaldı. Ortak hedeflerimizden biri Somali'nin stabilize edilmesidir. Ortak gündemimiz terörle mücadele" diye konuştu.

"KATAR'A YÖNELİK YAPTIRIMLAR AÇIKLANINCA TÜM DÜNYA GİBİ BİZE DE SÜRPRİZ OLDU. ADETA ŞOK OLDUK"
Katar ziyaretine ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: "Katar'a yönelik yaptırımlar açıklanınca tüm dünya gibi bize de sürpriz oldu. Adeta şok olduk. Önceden bir bilgimiz de yoktu. Böyle bir kriz yaşanacağını da tahmin etmiyorduk çünkü 2014'te yaşanan olaydan sonra her şey normalleşmişti. Herkese sürpriz oldu. Ama biz hemen ilk dakikalardan itibaren bu krizin çözümüne katkı sunmak için diplomasi çalışmalarımızı başlattık. Sayın Cumhurbaşkanımız bir çok lideri aradı. Hem Müslüman dünyasından hem de farklı ülkelerden. Ben de bir çok dışişleri bakanı ile görüşmelerde bulundum.

ÇÖZÜLMEYECEK BİR SORUN DEĞİL ÇÖZÜLMESİ LAZIM
Çözülmeyecek bir sorun değil. Çözülmesi lazım. Ramazan ayında insanların temel ihtiyaçlarına yönelik kararlar uygulanmasa da herkes te büyük bir rahatsızlık yarattı. Sorunun çözümü için önerilerimizi de söylüyoruz. Fakat suçlamaların da tam olarak ne olduğunu delilleri ile birlikte görmek lazım.  Tarafları da dinlemek lazım. O nedenle, herkes ile görüştük. Cumhurbaşkanımız Bahreyn Dışişleri Bakanını da kabul etti. Kralı da aradı. Katar emiri, Kuveyt emiri ile de 2 defa görüştü. Katar'a oradan da mümkünse Suudi Arabistan'a gideceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZ VE BAŞBAKANIMIZIN TALİMATI VE DAVETİ ÜZERİNE BUGÜN ZİYARET GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ
Suudi Arabistan'ın görüş ve önerilerini de almakta yarar var. Biz nasıl katkı sağlayabiliriz. Bunları yerinde değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine bugün bu ziyareti gerçekleştireceğiz inşallah."

"BURUNDİ'DEKİ FETÖ OKULLARI VE KURULUŞLARININ KAPATILMASI" 
Çavuşoğlu, "Şimdi Burundi'deki FETÖ okulları ve kuruluşlarının kapatılması ve Maarif Vakfı'na devir edilmesini görüşüyoruz" dedi. 

"BURUNDİ HER ZAMAN TÜRK HALKININ YANINDANDIR"
Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe, "FETÖ ile ilintili olduğunuz bildiğimizi her kurumu ülkemizde resmen yasaklandığını söyleyebilirim. Bütün eğitim faaliyetlerinin de Maarif Vakfı'na aktarılacağını söyleyebilirim. Çok yanında başkentimize Maarif Vakfı için bir koordinatör göndereceğinizi de öğrendim. Burundi her zaman Türk halkının yanındandır. Yanında olacaktır" diye konuştu.  


(FOTOĞRAF) 


 


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çavuşoğlu: Bugün kısmetse Katar'a hatta Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacağım (Geniş haber) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı