« Hürriyet.com.tr

Cavern Club’da Beatles şarkıları söyledim, grubun 75’lik hayranlarıyla karşılaştım

Esra ERDOĞAN
X
Seyahat etmeye ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Nereleri gördünüz?
- Öğrenci olduğum için vaktim sınırlı. Okul zamanı uzun süreli geziler yapamıyorum, daha çok yurtiçinde geziyorum. Yaz dönemleri ise uzun tatiller için harika bir fırsat. Üniversite eğitimim süresince bütün yazları birkaç aylık yurtdışı gezileriyle değerlendiriyorum. Şimdiye kadar Amerika, Bahamalar ve Birleşik Krallık’a seyahatler gerçekleştirdim ve neredeyse bütün önemli şehirlerini gezdim. Los Angeles ve Londra’da uzun süre kaldım. Bunlara ek olarak Las Vegas, San Diego, San Francisco, Miami, Santa Monica, New Jersey, New York, Manchester, Londra, Leeds, Edinburgh, Liverpool’u sayabilirim.

ÖNEMLİ KULÜPLER MATHEW CADDESİ’NDE

Liverpool’u sevdiniz mi?

- Liverpool deniz kenarına kurulmuş, yeşilliğin bol olduğu bir şehir. Okyanusun, şehrin içine doğru uzanan kısmı İstanbul Boğazı’nı andırıyor. Bu uzantının iki tarafında da yerleşim var. Üstgeçitlerin yanında bir de suyun altından yapılan tüneller ile karşıya geçilebiliyor. Batısında bulunan Manchester şehri otobüs ile 40 ila 60 dakikalık mesafede. Güneyinde yarım saat uzaklıkta bir outlet köyü var. Kuzeyindeki İskoçya’ya trenle yaklaşık 3 saatlik mesafede. İrlanda vizesi olanlar için, batısında görülmesi gereken Dublin şehri var.
/images/100/0x0/55ea13daf018fbb8f869ed3d
Beatles hayranları Liverpool’da neler yapabilir?
- Beatles seviyorsanız bu şehre mutlaka uğramalısınız. Şehri belki de turizm yönünden ayakta tutan en büyük etken Beatles diyebiliriz. Daha tren istasyonunda iner inmez grubun panolarıyla karşılaşıyorsunuz. Şehre doğru gittikçe Beatles dozajı da artıyor. Dörtlünün doğduğu cadde olarak anılan Mathew Caddesi’ne gelindiğinde ise zirve noktasına ulaşıyorsunuz. Beatles’ın ve daha birçok ünlü grubun sahne aldığı meşhur Cavern Club, Cavern Pub, Beatles mağazaları, pub’ları burada. Mathew Caddesi’nden yürüyerek 15 dakika uzaklıkta, deniz kenarında Albert Dock bölgesi var. Burada müzeler, kafeler gibi birçok gezilecek alan bulunuyor. London Eye gibi bir de dev dönmedolap yer alıyor bu bölgede: Liverpool Eye. Ama Beatles hayranları da unutulmamış. The Beatles Story adlı müze aynı bölgede. Giriş ücreti 9 pound. Müzikli ve görsel birçok öğeyi barındıran müze, Beatles hayranlarının görmesi gereken yerlerden. Hemen yanındaki Beatles Store’dan da yine birçok ürün almanız mümkün. Orijinal sertifikalı ürünler olduğu için fiyatları diğer şehirlerdeki hediyelik eşya fiyatlarının biraz üzerinde. Bu bölgeden biraz uzakta ise, Beatles üyelerinin yaya çizgileri üzerinde karşıdan karşıya geçtiği meşhur Abbey Road’un kopyası var. Gerçeği Londra’nın Camden semtinde olan yaya geçidinin taklidine Beatles hayranları mutlaka uğruyor, fotoğraf çektiriyor.

GEÇMİŞE IŞINLANDIM

Gece hayatı ne âlemde?

- Şehrin gece hayatı Mathew Caddesi’nin paralelindeki caddelerde öne çıkıyor. Soft rock tarzı müziklerin çalındığı pub’lar ve rock barlar mevcut. Ama Beatles atmosferini yaşamak için bizim tercihimiz Cavern Club’dan yana oldu. Rock grupları, Beatles kıyafet ve tarzlarıyla kült olmuş Beatles şarkılarını söylediler. Dünden bugüne Beatles hayranları olarak onlara eşlik ettik. Çok güzel bir atmosferdi.

Bu seyahatten unutamadığınız anınız?/images/100/0x0/55ea13daf018fbb8f869ed3f
- Cavern Club’da tanıştığım, yaş ortalaması 70 ile 75 arasında olan bir arkadaş grubu beni çok etkiledi. Zamanında buralarda eğlenmiş, Beatles’ı sahnede görmüş, dinlemiş kişiler, geçen zamanla birlikte birçok farklı şehre dağılmışlar. Tekrar oradalardı ve eski günlerini hatırlıyorlardı. Hepsinin gözleri ışıl ışıl, mutluluk doluydu. Ve o an Beatles’ın zamanında ne kadar büyük bir grup olduğunu canlı görmüş oldum. Bugün hâlâ sevilmesinin ve dinlenmesinin nedeni de eskiden gelen bu etkisi olmalıydı.

BEATLES HAFTASINDA 20 ÜLKEDEN GRUPLAR TOPLANIYOR

Liverpool, Londra kadar hareketli ve gezilecek yeri çok olan bir şehir değil. Beatles dinlemeyenler için birkaç günlük geziler yeterli olabilir. Ama Beatles’a doymak isteyen hayranları için bir hafta kalmak şart. O atmosferi yaşamak için gider gitmez bir hediyelik eşya dükkânından orijinal Beatles tişörtü almanızı öneririm. Mağazaların bazıları kendi ürettikleri tişörtleri satıyor, alırken buna dikkat edin. Hediyelik eşya mağazalarında tişört haricinde bütün evinizi döşeyebileceğiniz kadar çeşitte Beatles ürünleri mevcut. CD’ler, battaniyeler, çantalar, kartpostallar ve daha birçok ürün... Bir John Lennon gözlüğü de almadan dönmeyin derim. Ayrıca giderken yağmurluk ve kalın bir şeyler götürmeyi ihmal etmeyin. Hava diğer İngiltere şehirlerinde olduğu gibi çoğu zaman kapalı ve her an yağmur yağabilir. Kuzeyde bulunmasından dolayı ise güney şehirlere göre rüzgâr daha çok esiyor. Bu mevsim gitmek için en ideal zaman. Ekim başında bile hava hâlâ 22-26 derece. Kentte ağustos ayında Beatles Haftası kutlanıyor. 20 ülkeden gruplar konser veriyor, sergiler, Beatles çağı ürünlerinin satıldığı müzayedeler, video gösteriler düzenleniyor. Bu etkinliği izlemek üzere 40 civarında ülkeden Beatles hayranı kente akın ediyor. (beatlesfestival.co.uk) Bu kalabalığa girmek istemeyenler için sonbahar daha iyi bir dönem. Gezmek, Beatles ile ilgili mekânlarda yer bulmak kolaylaşıyor. Bu yüzden birçok kişi Liverpool’a bu tarihlerde gitmeyi tercih ediyor.

Kaynak: Esra ERDOĞAN

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tehlikeli güzellik: Mendenhall
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Rumeli'de asırlara meydan okuyan tarihi köprü: Volçan Köprüsü
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Afrika'nın 5 bin yıllık avcıları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sırt çantasıyla gezebileceğiniz ülkeler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’de yılbaşını kutlamak için en iyi 7 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En görkemli yılbaşı kutlamaları