Dünya Haberleri

  Çav Dilma

  Hürriyet Haber
  19.04.2016 - 01:08 | Son Güncelleme:

  Brezilya Devlet Başkanı Rousseff hakkında bütçe açığını az gösterdiği gerekçesiyle kongrenin alt kanadında verilen soruşturma önergesi açık farkla geçti. Şimdi top Senato’da. Oylamayla bölünen ülke, meclisteki oylamayı meydanlarda dev ekranlarda izledi. Sokaklarda ‘Çav Sevgili’ kartları açıldı. Rousseff gelişmeleri ‘darbe’ diye niteledi.

  BREZİLYA’nın ilk kadın Devlet Başkanı Dilma Rousseff hakkında ‘görevini kötüye kullandığı’ suçlamasıyla Brezilya Kongresi’nin alt kanadına getirilen soruşturma önergesi önceki gün gerekli desteği buldu. 513 vekilden üçte ikisinin yani 342’sinin oyu yeterliyken, Rousseff’e soruşturma açılmasına ‘evet’ oyu verenlerin sayısı 367’ye ulaştı. 137 milletvekili karşı oy kullanırken 10 vekil oy kullanmadı. Önerge şimdi Senato’ya gidecek. Gelecek ay Senato’da oylanması beklenen önergenin kabulü için 81 üyeli Senato’nun salt çoğunluğu, yani 41 evet oyu yeterli olacak. Rousseff hakkındaki suçlama, Brezilya liderinin 2014’te devlet başkanlığı seçimi öncesi derin açık veren bütçeyi olduğundan iyi göstermek için devlet bankalarının parasını yasadışı şekilde kullanmak. Aslında bütçe açığını farklı göstermek için kullanılan bu yola başka Brezilyalı politikacılar da başvuruyor, ancak Rousseff’in ölçüyü kaçırdığı belirtiliyor.

  KUTLADILAR

  Milyonlarca Brezilyalı, oylamayı barlarda, evlerinde televizyondan ve meydanlara kurulan dev ekranlardan izledi. Bazıları futbol maçındaymış gibi milli takım formaları giydi. Karar sonrası muhalifler, sokaklarda havai fişeklerle gösteriler yaptı. Rousseff taraftarları ise kongrenin alt kanadını protesto etti, bazıları üzüntüden gözyaşlarını tutamadı. Başkentteki gösteri alanı metal barikatlarla ikiye bölünürken Rousseff’i destekleyen sendika ve sol partilerin üyeleriyle, muhalifler birbirlerinden ayrıldı. Rousseff karşıtları, mahkûm kıyafeti giydirilmiş Rousseff kuklalarını ateşe verdi. Gösterilerde Sosyalist ‘Çav Bella’ (Tchau Querida) marşının Portekizce versiyonu çalınırken, eylemlerde de aynı sloganın açılması dikkati çekti. Rousseff’in söz konusu suçlamanın yanısıra kötü giden ekonomi ve kendisinin şahsi çıkar elde ettiğine dair delil olmasa da devlete ait petro-kimya şirketi Petrobras’ta yapılan yolsuzluklar nedeniyle popülaritesi azalmış durumda.

  MUHALİFLERİNE YÖNELİK SUÇLAMALAR DAHA AĞIR

  Rousseff’e yönelik oylamanın arkasındaki isimlerlerle ilgili yolsuzluk suçlamaları da kafa karıştırıyor. Koalisyondan ayrılarak muhalif saflara katılan Brezilya Devlet Başkanı Yardımcısı Michel Temer hakkında Rousseff gibi bütçe üzerinde oynadığı iddiaları var. Buna ek olarak Temer, yasadışı alkol satışıyla ilgili de suçlanıyor. Ancak kongrenin alt kanadının başkanı Eduardo Cunha, Temer hakkında bu yola başvurmadı. Rousseff bir darbeyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü. Senato da mayıs ayındaki oylamada başkan hakkında soruşturma yönünde karar verirse koltuğa Michel Temer oturacak. Rousseff soruşturma için altı aylığına görevden alınacak. Suçlu bulunursa azledilecek. 

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı