Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Cats’ 18 yıl sonra perde indirdi

  Hürriyet Haber
  12 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Eylül 2000 - 00:01

  EMPİRE State Building kadar New York'un simgesi haline gelen ‘Cats’ (Kediler) müzikali, önceki gece verilen son temsille Broadway ve New York'a veda etti.

  Andrew Lloyd Weber tarafından yazılan müzikleri dillerden düşmeyen ve hafızalardan silinmeyen ‘Cats’, 18 yıl boyunca tam 7.484 kez temsil edildi. Oyunun 10 milyon kişi tarafından izlendiği ve yapımcılarına 400 milyon dolar kazandırdığı belirtildi. ‘Cats’in dünya çapında sağladığı gelir de 2 milyar doları aşıyor.

  ‘Cats’, 19 Haziran 1997 tarihindeki temsiliyle, ‘A Chorus Line’ adlı oyunun ‘en uzun süre sahnelenme rekorunu’ kırmıştı.

  Sanat eleştirmenleri ‘Cats oyununun, Broadway’i 1980'lerin başında girdiği krizden kurtardığını; sanatsal ve ekonomik açıdan ise etkisinin ihmal edilemeyecek düzeyde olduğunu' belirtiyorlar.

  ‘Cats’den ayrı olarak, ‘Operadaki Hayalet’, ‘Miss Saigon’ ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in New York'ta bulunduğu sırada izlediği ‘Sefiller’in de (Les Miserables), hem tiyatro sahiplerine hem de New York kentine büyük paralar kazandırdığı belirtildi. 1997 yılında yapılan bir araştırma, sadece ‘Cats’ oyununun New York kentine 195 milyon dolar vergi geliri sağladığını ortaya koymuştu.

  ‘Cats’, New York ve diğer ABD kentleri dışında Kanada ve Avrupa'da binlerce kez sahnelenmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı