Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çatlamış camide ilk cuma

  Hürriyet Haber
  28 Ekim 2011 - 14:22Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 14:30

  Van'da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından kente gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ulu Cami’de cuma namazı kıldırdı. Namaz öncesi vaaz eden görmez, cuma hutbesi de okudu.Caminin duvarlarındaki çatlaktara ramen binlerce kişi namaz kıldı.

  7.2 büyüklüğündeki depremin yaşandığı Van'ın Erciş ilçesinde depremzedeler, sarsıntının ardından ilk Cuma Namazını parklarda çadır, mescitlerde ve camilerde kıldı.

  Depremin ardından arama kurtarma ekiplerinin aralıksız çalıştığı Erciş'te, başta Kara Yusuf Paşa Camisi olmak üzere vatandaşlar Cuma Namazı için parklar, enkazların önü, çadır mescitlere akın etti. Depremde yaşamının yitirenler için dua eden vatandaşlar, Türkiye'nin farklı yerlerinden bölgeye yardım gönderenlere teşekkür ederek, bölgede yaşanan depremde hasar gören camilerin onarımı için destek istediler.

  DEPREM BÖLGESİNDE İLK CUMA - FOTO GALERİ

  Arama kurtarma ekiplerinin yoğun çalışma yürüttüğü Sevgi Apartmanı karşısında bulunan Van Yolu Camisi'nde yıkılma riski nedeniyle Cuma Namazı kılınmasına izin verilmedi.

  Caminin 1976 yılındaki depremde hasar gördüğü için yıkıldığını anımsatan vatandaşlar, caminin 1987 yılında yeniden inşa edildiğini belirttiler. Caminin son depremde ise minaresi yıkıldı ve abdesthanenin bulunduğu zemin kat ile caminin bazı bölümleri hasar gördü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı