Gündem Haberleri

  Çatışmalar sürüyor: 1 asker yaralı

  Ferit DEMİR/TUNCELİ,(DHA)
  28.08.2009 - 13:47 | Son Güncelleme:

  TUNCELİ’de PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli sürdürülen operasyonda, zaman zaman şidetli çatışmalar yaşanıyor. Tunceli merkez Alacak Köyü kırsalındaki çatışmada 1 asker yaralandı.

  Tunceli’de güvenlik güçleri, eylem hazırlığındaki teröristleri etkisiz hale getirmek için 4 gün önce başlattığı operasyonlar tüm hızıyla sürüyor. Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı, 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı, Hozat İlçesi’ndeki 51’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı birliklerin katıldığı operasyonda dün gece büyük hareketlilik yaşanırken, Tunceli semalarında son dönemlerin en yoğun helikopterler trafiği görüldü.

  Tunceli merkez, Pülümür, Ovacık, Nazimiye, Hozat ilçelerinin kırsal kesimi, ormanlık alan ve derin vadilerde hava destekli sürdürülen operasyonlarda dün gece Tunceli merkez Alacacak Köyü kırsalı ve Kutuderesi Vadisi’ndeki teröristlerin bulunduğu alanlar gece görüşlü Süper Kobra tipi helikopterler tarafından gece boyunca bombalandı. Bölgeye indirilen komandolar teröristlerle sıcak temas sağladı. Çıkan çatışmada 1 asker yaralandı. Yaralı asker helikopterle Elazığ Askeri Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.

  Çatışmadan kaçan PKK’lıların ardından yapılan aramada teröristlere ait 2 sırt çantası, bol miktarda yaşam malzemesi, örgütsel doküman ele geçirildi. Alacak ile Kutuderesi kesiminde teröristlerin askerlerin geçiş yollarına tuzakladığı el yapımı ve basma düzenekli uzaktan kumandalı patlayıcılar da bulunarak imha edildi.
  Pülümür ile Nazimiye arasındaki Kızılmescit Bölgesi Bezik Ormanları’nda gece boyunca çatışma yaşanırken, bölgeye Sikorsky helikopterlerle takviye birlikler gönderildi. Askeri yetkililer, dün gece boyunca Kutuderesi Vadisi’nin kuzey kesimlerinde iki ayrı bölgede kalabalık terörist grubuyla sıcak temas sağlandığınını ve çatışmanın sabah saatlerine kadar sürdüğünü belirtti. Yetkililer, bölgenin derin vadiler ve ormanlık alandan oluştuğunu belirterek, çatışmadaki ölü ve yaralı sayısının henüz netlik kazanmadığını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı