Gündem Haberleri

  Çatışmada yakalanan PKK'lılar sorguda

  Ali Ekber ŞEN/MERSİN, (DHA)
  25.04.2009 - 15:48 | Son Güncelleme:

  MERSİN'de polisle girdiği çatışmada yaralı olarak ele geçirilen ‘Zeynel’ kod adlı teröristin, PKK terör örgütünün özellikte Hatay’ın Amanos Dağları'ndaki eylemlerde etkin rol aldığı ortaya çıktı. Bu teröristin Hatay'da 1 polis memurunun şehit edilmesi eylemini gerçekleştirmiş olabileceği üzerinde duruluyor.

  Daha önce Bahçelievler Mahallesi'nde polis operasyonundan son anda kurtulan terör örgütü PKK'nın bombacısı ‘Harun’ kod adlı Yılmaz Yıldız ile bir süre önce Mersin'e geldiği ve eylem hazırlığı içinde olduğu bildirilen ‘Zeynel’ kod adlı terörist, dün akşam Batıkent Mahallesi'nde polisle çatıştı. Otlarla çevrili tarlada çıkan ve 10 dakika süren çatışmada Zeynel kod adlı terörist yaralı, Yılmaz Yıldız ile bunlara yardım ve yataklık yapan 4 kişi de sağ yakalandı. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınan ‘Zeynel' kod adlı teröristin uzun yıllar PKK terör örgütünün dağ kadrosunda yer aldığı belirlendi. Özellikle Amanos Dağları'ndaki eylemlerde etkin rol aldığı ifade edilen PKK'lının dozer yakma ve yol kesme gibi birçok eyleme karıştığı kaydedildi. Ayrıca, Hatay'da bir polisin şehit edilmesi olayına karıştığı da öne sürülerken, konuyla ilgili olarak Hatay’daki jandarma ve polis ekiplerinin elindeki bilgilerin değerlendirildiği belirtildi.
  PKK bombacısı olan ‘Harun' kod adlı Yılmaz Yıldız'ın Mersin'de 2005'te ‘Çetinkaya' ve ‘Lider Güven' adlı alışveriş merkezlerine bombalı saldırı düzenleyen terörist olduğu kesinlik kazandı. 29 Ocak tarihinde yine bir eylem için geldiği Mersin'de, Bahçelievler Mahallesi’ndeki polis operasyonundan son anda kaçarak kurtulan Yılmaz Yıldız ile bunlara yardım ve yataklık yapan 4 kişinin sorgusu Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde devam ediyor. Ayrıca üzerlerinden 2 el bombası ile 2 tabanca çıkan PKK’lıların eylem için kente patlayıcı getirmiş olabileceği olasılığı üzerine bölgede operasyonların sürdürüldüğü belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı