ADANA HABERLERİ

Çatışan Değil, Çalışan Kuşaklar

IHA
04.09.2015 - 10:22 Son Güncelleme :

AOSB BAŞKANLIĞI'NIN BÖLGEDE FAALİYET GÖSTEREN SANAYİ YÖNETİCİ VE ÇALIŞANLARINA AOSB AKADEMİ DERSLERİ SÜRÜYOR.

IHA

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığı’nın Bölge’de faaliyet gösteren sanayi tesislerinin yöneticileri ve çalışanlarına eğitim desteği sağlamak amacıyla kurduğu AOSB Akademi’de dersler sürüyor. “Çalışanlar içi ilişkilerden yönetime, üretimlerden pazarlamaya” kadar işletmelerin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim çalışmalarının gerçekleştiği AOSB Akademi’de bu kez de birlikte çalışan kuşakların farklılıklarına dikkat çeken “X Kuşağı ve Y Kuşağı Çalışanları” ele alındı.
AYA Yönetim ve Gelişim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen eğitime, AOSB Başkanlığı ile sanayi kuruluşlarının yönetici ve çalışanlarının yanı sıra Ceyhan şehit aileleri dernek başkanı Ayşe Muhacir ve üyeleri de katıldı.
HEDEF KİTLESİ GENİŞ
Hedef kitlesi, “İşletmelerde tüm organizasyonlardaki yönetim etkinliğini artırmak için kendilerine yetki ve sorumluluk verilmiş her kademedeki yöneticilerden kendilerini ve çalışanlarını tanımak ihtiyacı içinde olanlar ile birlikte yaşamanın;yönetmenin ve eğitmenin kuşakları anlamaktan geçtiğine inanan herkes” olarak açıklanan seminer büyük ilgi gördü.
" X Kuşağı ve Y Kuşağı Çalışanları" eğitimini veren Yrd. Doç. Dr. Murat Koç, sunumuna X ve Y kuşaklarının tanımını yaparak başladı.
1965-1979 arası doğanlara denilen “ X nesli “nin, kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlandığını kaydeden Murat Koç, “Y nesli” için de şunları söyledi:
“1980-1999 arası doğanlardan oluşuyorlar. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar. Çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar. Belirlenen mesai saatleri arasında çalışmayı sevmiyorlar. Ancak her iki kuşak da aynı işyerinde çalışıyorlar ve etkileşim halindeler ve birlikte yaşıyorlar.”
KUŞAKLARIN DÜNYASINA FARKLI BAKIŞ
Yrd. Doç. Dr. Murat Koç, sunum öncesi eğitimin amacını açıklarken “Eğitime katılanlar kuşaklarla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olacak, kuşakların dünyasına farklı bir açıdan bakarak iş yapma, yaptırma ve verimlilik konusunda önemli bir farkındalık elde edeceklerdir. Günlük yaşamda kullanabilecekleri pratik bilgiler elde ederek, kuşaklar bağlamında olaylara ve insanlara bakış açılarını ve kendilerini değiştireceklerdir. İş dünyasının haricinde X kuşağı yetişkinlerin (anne-babalar dahil) Y kuşağı bireylere (çocuklarına) bakış açılarını değiştirecek bilgilerle örgülenecek eğitim, yaşam dengelerimize yeni bir boyut kazandıracaktır.”dedi.
PRATİK BİLGİLERLE AKTARDI
Yrd. Doç. Dr. Murat Koç, sunumunda “Kuşak kavramını” tanımlayarak, tarih içindeki değişimlerin kuşaklara ve kuşak kavramına yansımalarını önemli detaylarla ortaya koydu. Kuşak farkı ve kuşak çatışmasının sonuçları, kuşakların dünyasına girerek beklentileri açıkladı. İş ortamındaki davranışları pratik bilgilerle katılımcılara sundu
Koç, sunumunda “Kuşak nedir?, Siz Hangi Kuşaktansınız?, Gerçekten Kuşak Var Mı?, Klasikler , Aplikasyon Kuşağı ve Dijital Doğmak, Ne Değişti?, Bunları Biliyor musunuz?, Nasıl Tanırız Onları ?, Kuşakların Dilleri, Kuşak Döngüsü, Kuşak Farkı ve Kuşak Çatışması, Yaşam Basamaklarında Kuşaklar, X’ lerin Dünyası, Y’lerin Dünyası, Kuşakların Beklentileri, Kuşakların Değer Mukayesesi ve Değer Haritaları, İş Ortamında Kuşaklar, Kuşakları Yönetme, Çalıştırma ve İşte Tutma Rehberi” başlıklarında bilgi ve deneyimlerini aktardı.
Eğitim, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Çatışan Değil, Çalışan Kuşaklar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çatışan Değil, Çalışan Kuşaklar haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:44
  • Öğle
   12:34
  • İkindi
   15:40
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı